Ostatnia, trzecia polska załoga balonowa zakończyła udział w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Krzysztof Zapart i Adam Ginalski wylądowali tuż przed granicą niemiecko-szwajcarską, obok Fryburga. Polacy pokonali ponad 950 kilometrów, co daje im obecnie drugie miejsce w zawodach.

W powietrzu są jeszcze trzy załogi - na czele stawki znajdują się obecnie Francuzi. Puchar Gordona Bennetta wygra ekipa, która pokona najdłuższy odcinek od miejsca startu, czyli w tym roku od Torunia. W przypadku Francuzów to już ponad tysiąc kilometrów. 

>>> Śledźcie na żywo, jak radzą sobie zespoły biorące udział w rywalizacji o Puchar Gordona Bennetta <<<Puchar Gordona Bennetta. Najbardziej prestiżowe zawody na świecie

Puchar Gordona Bennetta uważany jest w środowisku lotniczym za najbardziej prestiżowe zawody na świecie. To jednocześnie zmagania mające najdłuższą tradycję. 

Pierwszy start balonów z Paryża odbył się w 1906 roku. Polska sześciokrotnie triumfowała w tej imprezie. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie - w roku 1983 i 2018.

Przed trzema laty Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyli w zawodach, zapewniając Polsce przywilej ich organizacji w 2020 roku. 

Prestiżowe zmagania odbyły się w Polsce trzy razy, ale po raz ostatni w 1936 roku. Rok temu załogi nie wystartowały z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wówczas zdecydowano o przeniesieniu imprezy na 2021 rok oraz zmianie lokalizacji startu, który zamiast we Wrocławiu nastąpił w Toruniu.