Polska sztafeta kobiet zajęła trzecie miejsce w finale B na 3000 m zawodów Pucharu Świata w holenderskim Dordrechcie. Oznacza to, że awansowała na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

Biało-czerwone, w składzie Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska, uplasowały się wczoraj na czwartej pozycji w swoim wyścigu półfinałowym i dzisiaj walczyły o olimpijskie "bilety" w finale B.

Polki zrealizowały zadanie, zajmując trzecią lokatę z czasem 4.11,513. Lepsze były Rosjanki 4.09,650 i Amerykanki 4.10,359. Zdyskwalifikowano Chinki.

Również dziś Maliszewska została zdyskwalifikowana w finale indywidualnej rywalizacji na 1000 m. Zwyciężyła Choi Minjeong z Korei Południowej.

Polka minęła linię mety jako trzecia w stawce pięciu zawodniczek, ale zaraz po wyścigu sędziowie ją ukarali za nieprzepisową jazdę.

W październiku liderka reprezentacji Polski świetnie spisywała się na 500 m - pierwsza lokata w Pekinie i druga w Nagoi. Z kolei przed tygodniem w Debreczynie była trzecia na 1000 m.

W Dordrechcie była dziewiąta na 500 m, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na tym dystansie zajęła trzecie miejsce, co dało jej awans na igrzyska w Pekinie.

Zawody w Holandii są czwartymi i ostatnimi w cyklu eliminacji do IO 2022.