Natalia Maliszewska awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata w short tracku na dystansie 500 metrów. Złota medalistka mistrzostw Europy i zdobywczyni Pucharu Świata w tej konkurencji w tym sezonie o miejsca na podium w Sofii powalczy w sobotę.

Piątek nie należy do najłatwiejszych. To są biegi, które trzeba przejść. Jest dużo biegów, więc kondycja lodu też nie jest najlepsza. Tu nie walczy się o najlepsze czasy, miejsca i medale. Najważniejsze, że przeszłam dalej - powiedziała 23-letnia zawodniczka.

Do ćwierćfinału awansowały również jej najlepsze rywalki, m.in. Holenderka Lara van Ruijven czy Włoszka Martina Valcepina.

Trenuję taką dyscyplinę sportu, w której wiem i liczę się z tym, że nie zawsze wszystko ode mnie zależy, ale jestem szybka. I to na pewno pokażę w sobotę. Jestem bardzo dobrze przygotowana. Zgrupowanie przed mistrzostwami pokazało, że wszystko jest w porządku. Ja jestem spokojna, trenerzy są spokojni i to jest najważniejsze - dodała Maliszewska.

Kwalifikacji nie przebrnęła Nikola Mazur. Także na innych dystansach biało-czerwonym się nie powiodło - Maliszewska i Mazur odpadły w eliminacjach na 1000 i 1500 m.

O dystansie 1500 metrów nie mogę nic powiedzieć, bo jeszcze nie jest w moim zasięgu. Jeśli chodzi o tysiąc metrów to trochę żałuję, że nie udało mi się go przejść. Ale po każdym takim biegu cieszę się, że mam co z niego wynieść. Było parę błędów. Był jeden moment, w którym chciałam wyprzedzić rywalki, ale nie wyszło - relacjonowała Maliszewska.

W rywalizacji mężczyzn do ćwierćfinału żadnej z konkurencji nie zdołał awansować jedyny reprezentant Polski w Sofii Mateusz Krzemiński.

Rywalizacja w ćwierćfinale na dystansie 500 metrów kobiet rozpocznie się w sobotę o godz. 14.30 czasu polskiego. Maliszewska pobiegnie w trzecim biegu, a jej rywalkami będą Holenderka Suzanne Schulting, Rosjanka Sofia Proswirnowa, Brytyjka Elise Christie i Koreanka Ji Yoo Kim. Bieg finałowy zaplanowano na 15.50.