Polska przegrała w duńskim Naestved ze Szwecją 30:31 (13:15) w swoim drugim w meczu mistrzostw świata piłkarek ręcznych. To pierwsza porażka biało-czerwonych w grupie B. Szwedki odniosły drugie zwycięstwo.

Polki przegrały ze Szwedkami 30:31 /Marcin Bielecki /PAP

Wcześniej w grupie B Chiny pokonały Kubę (39:30), a Holandia nie miała problemów z Angolą (37:24). Dziś jest dzień przerwy dla zespołów tej grupy. Jutro Polska zagra z Chinami.

Pojedynek z ubiegłorocznymi brązowymi medalistkami mistrzostw Europy Polki rozpoczęły od goli rozgrywającej setny mecz w drużynie narodowej Patrycji Kulwińskiej i Agnieszki Koceli. Potem oba zespoły grały dość nerwowo, tracąc piłkę w wydawałoby się prostych sytuacjach. Kilka udanych interwencji zaliczyła Weronika Gawlik i w 7. minucie podopieczne trenera Kima Rasmussena prowadziły 4:1.

W 11. min przy stanie 5:3 karnego Karoliny Kudłacz-Gloc, która była bohaterką (11 bramek) poprzedniego meczu z Kubą (27:22), obroniła Johanna Bundsen. Za chwilę następnego karnego zmarnowała trafiając w słupek Karolina Zalewska.

Ekipie „Trzech Koron” udało się jednak wyrównać dopiero w 19. min (8:8). Obie ekipy uważnie grały w obronie, ale defensywa rywalek była minimalnie szczelniejsza, dlatego minutę później Szwedki po raz pierwszy objęły prowadzenie. Gdy przeciwniczki wygrywały 11:9, trener Kim Rasmussen poprosił o czas, by na nowo ustawić zespół.

W pierwszej chwili niewiele to pomogło i Szwedki w 26. min prowadziły 14:10. Potem jednak po trafieniach Kingi Achruk z karnego i dwóch Kudłacz-Gloc było już tylko 13:14. Ostatnie słowo przed przerwą należało jednak do ekipy Thomasa Sivertssona.

Polki pechowo rozpoczęły drugą połowę, od niewykorzystanej sytuacji sam na sam Anety Łabudy. To i proste błędy ułatwiło przeciwniczkom pilnowanie dwu-, trzybramkowej przewagi. Gdy Polki grały w przewadze, Silvertsson decydował się na ryzykowny manewr z wycofaniem bramkarki. Wykorzystując kolejne błędy biało-czerwonych w 43. min jego podopieczne wygrywały 24:20.

Wtedy dodatkowo po raz kolejny Zalewska nie wykorzystała karnego, ekipa Trzech Koron złapała wiatr w żagle i sytuacja stała się bardzo trudna. Kwadrans przed końcem, gdy osiągnęła pięciobramkową przewagę zaczęła grać dużo swobodniej.

Polki nie poddawały się, ale zdobywanie bramek szło im ciężko. Sześć minut przed końcem nadal przegrywały 26:29. Kudłacz-Gloc dorzuciła następne trafienie po efektownej akcji, zaś rywalki odpowiedziały tym samym. Kapitan polskiej drużyny zaliczyła kolejnego gola, ale nie miała wsparcia ze strony koleżanek w powiększaniu dorobku. Była szansa na uratowanie wyniku na trzy minuty przed końcem gdy było 28:30.

W ostatniej minucie Szwedki umiejętnie przytrzymywały piłkę, ale wynik 30:31, po golu Zalewskiej przyszedł za późno. Do rozegrania pozostało 10 sekund i rywalki nie popełniły błędu.

Na inaugurację mistrzostw biało-czerwone pokonały Kubę 27:22.