Marit Bjoergen zrezygnowała z uczestnictwa w gali nagrody Laureus World Sports Awards w Szanghaju, do której została nominowana jako sportsmenka roku. Powodem jest rozgrywany w tym czasie w Norwegii bieg narciarski dla dzieci, którego jest organizatorem.

Gala nazywana "Oskarami Sportu" odbędzie się 15 kwietnia. Poza Bjoergen na liście nominowanych znajdują się tenisistki Serena Williams i Li Na, lekkoatletki Valerie Adams i Genzebe Dibaba oraz narciarka alpejska Tina Maze.

Niestety termin gali w Szanghaju koliduje z wcześniejszymi planami Marit, więc nie będzie na niej obecna - poinformowała menedżerka sześciokrotnej mistrzyni olimpijskiej.

Powodem jest coroczny bieg dla dzieci "Marit Bjoergen Rennet", którego czwarta edycja rozegrana zostanie 12 kwietnia w miejscowości Hauka. Inicjatorką i sponsorem jest narciarka. Zawody, rozegrane po raz pierwszy w 2012 roku, stały się bardzo popularne wśród dzieci w wieku 3-12 lat.

Bieg rozgrywany jest techniką dowolną. Zawodnicy i zawodniczki w wieku 3-5 lat rywalizują na dystansie 300 metrów, w wieku 6-7 na 600 metrów, a grupa wiekowa 8-12 lat ma do pokonania jeden kilometr. Dyplomy i medale otrzymują wszyscy uczestnicy osobiście od Bjoergen.

Biegaczka wyjaśniła, że jest wzruszona nominacją do „Oscarów sportu”, lecz nie może zawieść oczekujących na nią dzieci. One odliczają dni do tego biegu przez cały rok, a ja jestem dla nich wielkim przykładem i idolką - powiedziała. 

(mpw)