Rafał Wilk, Anna Harkowska i Mariusz Sobczak wywalczyli w środę dla Polski kolejne medale XIV Paraolimpiady w Londynie. Na najwyższym miejscu podium stanął 38-letni kolarz ręczny. Srebrne medale przypadły w udziale 32-letniej kolarce i 30-letniemu skoczkowi w dal.

Medal wywalczony przez Rafała Wilka jest 20. już krążkiem XIV Paraolimpiady na koncie polskich sportowców. Pochodzący z Łańcuta niespełna 38-letni zawodnik był najszybszy

na trasie długości 16 km w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany został jego klubowy kolega, 37-letni Arkadiusz Skrzypiński, mistrz świata z 2010 roku ze startu wspólnego i ubiegłoroczny wicemistrz.

Rafał Wilk jest byłym żużlowcem. Sport jako niepełnosprawny zaczął uprawiać po wypadku, do którego doszło w 2006 roku. Stracił wtedy władzę w nogach. Treningi handbike rozpoczął na krótko po tym wydarzeniu.

Polska kolarka na drugim miejscu podium

Inną szczęśliwą zawodniczką jest dziś Anna Harkowska, która zdobyła w Londynie swój drugi srebrny medal XIV Paraolimpiady - tym razem na szosie, w jeździe indywidualnej na czas. Dystans 16 km pokonała w 24 minuty i 16 sekund. Szybsza od niej była tylko Brytyjka Sarah Storey.

Z kolei tydzień temu 32-letnia zawodniczka klubu Warmia i Mazury Olsztyn była druga w wyścigu na 3000 m na torze.

Harkowska w maju 2002 roku została potrącona przez samochód na przystanku autobusowym w Szczecinie. Doznała 26 złamań, w tym obu nóg. Po wielu operacjach i długiej rehabilitacji wróciła do profesjonalnego sportu.

Srebro dla Mariusza Sobczaka

Srebrny medal wywalczył w środę również pochodzący ze Zduńskiej Woli 30-letni Mariusz Sobczak (Start Radom). Startował w konkursie skoku w dal w gronie zawodników z lekkim porażeniem. Uzyskał wynik 5,14 m i tym samym pobił swój rekord życiowy.

Na czwartej pozycji uplasował się natomiast jego rówieśnik Marcin Mielczarek (Start Zduńska Wola). Rezultatem 5,07 wyrównał on rekord życiowy, a od brązowego medalu, który przypadł Rosjaninowi Władimirowi Swiridowowi, dzielił go zaledwie... jeden centymetr. Zwyciężył Ukrainiec Roman Pawlik - 5,23.

Polska ekipa ma obecnie 19 medali - pięć złotych, dziewięć srebrnych i pięć brązowych.