Sześć medali XIV Paraolimpiady zdobyli wczoraj w Londynie Polacy. Srebrne wywalczyli: Mateusz Michalski na 100 m, Daniel Pek na 1500 m i Janusz Rokicki w pchnięciu kulą, a brązowe: Rafał Korc na 1500 m, Marta Makowska w szermierce i Milena Olszewska w szermierce.

Pochodzący z Wrześni 25-letni niedowidzący Michalski (Start Gorzów Wlkp.) pokonał 100 m w 10,88. Wyprzedził go o dwa lata starszy Rosjanin Fiedor Trikolic, który czasem 10,81 poprawił rekord życiowy.

W finałowym biegu na 1500 m zawodników z lekką niepełnosprawnością intelektualną wystąpiło dwóch Polaków. Drugie miejsce zajął urodzony w Kościerzynie niespełna 21-letni Pek (KS Olimpijczyk Skorzewo) - 3.59,45, a trzecie 30-letni warszawiak Korc (Start Otwock) - 3.59,53. Oba rezultaty są ich rekordami życiowymi. Zwyciężył reprezentant Iranu Peyman Nasiri - 3.58,49.

Pochodzący z Wisły 38-letni Rokicki (KS MOSiR Cieszyn) wynikiem 15,68 m był drugi w konkursie pchnięcia kulą w gronie lekkoatletów z amputowanymi nogami.

W emocjonującej walce o brązowy medal w szermierce na wózkach utytułowana 35-letnia Makowska (IKS AWF Warszawa) pokonała 25-letnią Chinkę Jingjing Zhou 15:14.

28-letnia Olszewska (Start Gorzów Wlkp.) w pojedynku o trzecie miejsce w strzelaniu z łuku klasycznego stojąc wygrała z 37-letnią Mongołką Javzmaą Byambasuren 6:2.

Byli tuż za podium

W grupie lekkoatletów niskiego wzrostu (karłowatość) blisko podium był 18-letni Bartosz Tyszkowski (Start Gorzów), który konkurs rzutu dyskiem ukończył na czwartej pozycji wynikiem 39,20. Rekordem świata 45,78 zwyciężył Chińczyk Zhiming Wang.

Wśród zawodników niedowidzących także rekord globu wynikiem 3.48,31 w biegu na 1500 m ustanowił reprezentant Tunezji Abderrahim Zhiou. Siódmy był urodzony w Olkuszu 28-letni Łukasz Wietecki (Start Gorzów) - 3.56,26.

Po raz drugi w Londynie czwarte miejsce zajęła mistrzyni XVI Paraolimpiady na dystansie 100 m stylem motylkowym 23-letnia niedowidząca pływaczka Joanna Mendak (Start Białystok) - wczoraj na 100 m dowolnym, a w poniedziałek na 200 m zmiennym.

Po 279 z 503 finałów Polska z dorobkiem 17 krążków (pięć złotych, siedem srebrnych oraz pięć brązowych) jest 11. w tabeli medalowej. Prowadzi reprezentacja Chin. Gospodarze poprzednich igrzysk mają 132 medale - 53 złote, 39 srebrnych i 40 brązowych.