Brytyjczyk Sam Lowes ukończył wyścig przedostatniej rundy motocyklowych MŚ World Supersport na piątej pozycji i wciąż jest czwarty w tabeli, z szansą na tytuł drugiego wicemistrza świata. Na torze Portimao w Portugalii w MŚ w barwach Bogdanka PTR Honda zadebiutował Adrian Pasek.

Po treningach wolnych i kwalifikacjach, które odbyły się w słońcu i upale, niedziela przywitała motocyklistów deszczem. Opóźniony wyścig World Supersport rozpoczął się na suchym, ale wciąż miejscami wilgotnym torze, a tempo zawodników było o kilka sekund na okrążeniu wolniejsze, niż w treningach.

Sam Lowes, reprezentujący lubelski zespół Bogdanka PTR Honda, walczył o podium, kiedy na ósmym okrążeniu omal nie upadł po potężnym uślizgu tylnego koła w ostatnim zakręcie. Brytyjczyk uszkodził bark, ale utrzymał się na motocyklu i dojechał do mety na piątej pozycji. Tym sposobem Lowes wciąż jest czwarty w tabeli i ma szansę na tytuł drugiego wicemistrza.

Wystartowałem tak sobie, ale dobrze czułem się na motocyklu. Niestety, po kilku okrążeniach zaliczyłem potężną przygodę i prawie wyleciałem z siodła w ostatnim zakręcie. Potrzebowałem kilku kółek, aby złapać rytm, a do tego uszkodziłem bark i pod koniec wyścigu miałem z tego powodu trochę problemów. Piąte miejsce w takich okolicznościach nie jest jednak złe. Mieliśmy trochę pecha z pogodą, ponieważ po deszczu tor nie był tak przyczepny, a czasy okrążeń były dużo wolniejsze. Czekam już na ostatnią rundę sezonu, która odbędzie się za dwa tygodnie we Francji i liczę na udany wyścig na torze Magny Cours - mówił po wyścigu lider Bogdanki.

Debiutujący w tym roku w MŚ, Mathew Scholtz z RPA, wyrównał swój najlepszy wynik sezonu, finiszując na dziesiątej pozycji i awansując na dziewiętnaste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Swój debiut w MŚ zaliczył w Portugalii jedyny Polak w stawce, Adrian Pasek, który choć wycofał się z samego wyścigu na sześć okrążeń przed metą, w trakcie weekendu zdobył bardzo cenne doświadczenie. Nie dojechałem do mety, więc wynik nie jest idealny, ale najważniejsze, że bardzo wiele się nauczyłem. Miałem mały problem z dźwignią hamulca oraz redukcją biegów, ale sam także popełniłem kilka błędów i dwa razy wyjechałem poza tor - mówił Polak po zawodach.

Ostatnia runda World Supersport odbędzie się za dwa tygodnie na francuskim torze Magny Cours.

Wyniki wyścigu:

1. Jules Cluzel (PTR Honda) Honda CBR600RR 36'05.886

2. Kenan Sofuoglu (Kawasaki Lorenzini) Kawasaki ZX-6R 36'06.531

3. Fabien Foret (Kawasaki Intermoto Step) Kawasaki ZX-6R 36'06.855

4. Broc Parkes (Ten Kate Racing Products) Honda CBR600RR 36'06.921

5. Sam Lowes (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR 36'09.791

6. Sheridan Morais (Kawasaki Lorenzini) Kawasaki ZX-6R 36'11.822

7. Dan Linfoot (MSD R-N Racing Team India) Kawasaki ZX-6R 36'28.441

8. Alex Baldolini (Power Team by Suriano) Triumph Daytona 675 36'28.481

9. Ronan Quarmby (PTR Honda) Honda CBR600RR 36'29.007

10. Mathew Scholtz (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR 36'29.626 RT. Adrian Pasek (Bogdanka Honda PTR) Honda CBR600RR 27'03.196