Francuz Sebastian Loeb jest pod wrażeniem ostatnich rajdowych występów Roberta Kubicy. Zdaniem dziewięciokrotnego mistrza świata Polak może w przyszłości spisywać się lepiej, niż inny z czołowych kierowców Formuły 1, który przesiadł się do samochodu rajdowego - Fin Kimi Raikkonen. "To jest możliwe. W ostatnich startach był naprawdę dobry" - podkreślił Loeb.

Francuski kierowca wypowiedział się na temat Kubicy w wywiadzie udzielonym portalowi omnicorse.it podczas Targów Samochodowych w Bolonii. Wrażenie zrobiła na nim szczególnie szybka jazda Polaka w zakończonym dla niego nieszczęśliwym wypadkiem Rallye du Var. Myślę, że jest on bardzo szybki, o czym przekonali się kierowcy startujący w rajdzie we Francji. Słyszałem także, że pracuje nad programem startów w mistrzostwach świata. To będzie dla niego ciekawe wyzwanie - powiedział Loeb.

Poproszony o porównanie karier rajdowych dwóch kierowców Formuły 1 - Fina Kimiego Raikkonena i Kubicy - stwierdził, że Polak może być lepszy od byłego mistrza świata. To jest możliwe. W ostatnich startach był naprawdę dobry - podkreślił.

Ale nie możemy porównywać mistrzostw Francji z rywalizacją w światowym czempionacie. To nie ten sam poziom. Jedno jest pewne - jeżeli dojdą do skutku starty Kubicy w rajdowych MŚ, będzie miał okazję dobrze tę szansę wykorzystać - dodał najlepszy kierowca świata w ostatnich dziewięciu sezonach.

Zwycięstwo we Włoszech, pech we Francji

Ostatnim występem Kubicy był start pod koniec listopada we francuskim Rallye du Var. Polak, z kompletem zwycięstw, był liderem po 10 odcinkach specjalnych. Mając ponad 5 minut przewagi nad drugim w klasyfikacji Cedrikiem Robertem, wypadł z trasy na przedostatnim OS-ie. Auto uderzyło w drzewo, zapaliło się i spłonęło. Kierowca i pilot nie doznali obrażeń, ale załoga musiała się wycofać z imprezy.

Tydzień wcześniej Kubica triumfował we Włoszech w asfaltowym rajdzie Trofeo di Como. Jadąc Citroenem C4 WRC wygrał osiem z 11 odcinków specjalnych.

Dwa zespoły zainteresowane Kubicą

Według nieoficjalnych informacji Kubicą zainteresowały się dwa zespoły startujące w mistrzostwach świata - Citroen i Ford. Oba teamy są gotowe przygotować specjalnie dla 28-letniego krakowianina samochód DS3 WRC lub Fiestę WRC. Dźwignie zmiany biegów i hamulec ręczny byłyby w nich umieszczone przy kierownicy.

Kubica, jedyny Polak mający za sobą starty w F1, nadal przechodzi rehabilitację po wypadku z 6 lutego 2011 roku na trasie rajdu Ronde di Andora. Fragment metalowej bariery przebił karoserię samochodu i niemal zmiażdżył jego dłoń oraz łokieć. Doznał także wielu innych obrażeń ciała, miał m.in. złamaną nogę. Od tego czasu przeszedł już kilkanaście operacji.