​Sześć polskich drużyn - trzy męskie i trzy kobiece - poznało rywali w fazie grupowej siatkarskiej Ligi Mistrzów. Losowanie odbyło się w piątek w Moskwie. O braku szczęścia może mówić PGE Skra Bełchatów. Wicemistrzowie kraju trafili w grupie C aż na dwa zespoły z Rosji - Dynamo Moskwa i Lokomotiw Nowosybirsk. Poza wysokim poziomem tamtejszej ligi dochodzi jeszcze minus w postaci dalekiej podróży. Stawkę uzupełnia francuski Chaumont VB 52 Haute Marne.

Najsilniejszy w ostatnich latach rosyjski klub - Zenit Kazań - znalazł się w grupie D z inną polską drużyną - Jastrzębskim Węglem, który do tego etapu zmagań dostał się z kwalifikacji. Ekipa prowadzona przez charyzmatycznego Władimira Aleknę dominuje nie tylko w kraju, ale i w Europie. Od 2014 roku nieprzerwanie jest mistrzem kraju i triumfowała w trzech poprzednich edycjach LM. 

Jastrzębianie zmierzą się także z Recycling Volleys Berlin i Spacer’s Tuluza VB. Z niemiecką drużyną w przeszłości związani byli trener brązowych medalistów poprzedniego sezonu PlusLigi Mark Lebedew i jednej z liderów - Salvador Hidalgo Oliva.

Najlepiej - przynajmniej teoretycznie - trafiła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mistrz Polski w grupie E spotka się z włoskim Trentino Diatec, tureckim Arkasem Izmir i belgijskim Noliko Maaseik.

Awans uzyskają po dwa zespoły z każdej z pięciu grup oraz dwie drużyny z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.

Kobiety rywalizują w czterech grupach. Największego pecha miał Grot Budowlani Łódź, a media oceniły już, że trafiły do "grupy śmierci". W grupie D siatkarki te zmierzą się z broniącym tytułu VakifBankiem, inną drużyną ze Stambułu - Galatasaray oraz Dynamem Moskwa, czwartym zespołem poprzedniej edycji LM.

W grupie C mistrz Polski Chemik Police spotka się z Dynamem Kazań, serbską Vizurą Ruma i bułgarską Maritzą Płowdiw.

Developres SkyRes Rzeszów w grupie A zagra z Volero Zurych, francuskim zespołem ASPTT Miluza i rumuńskim CSM Volei Alba Blaj. Ekipa z Podkarpacia, która debiutuje w LM, przeszła eliminacje.

Klub Joanny Wołosz - Imoco Volley Conegliano - który w poprzedniej edycji zajął drugie miejsce w grupie B zagra z Fenerbahce Stambuł, Igor Gorgonzola Novara i Agelem Prościejów.

Awansują tylko zwycięzcy grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc.

Mężczyźni rozgrywki grupowe rozpoczną 5 grudnia, a kobiety tydzień później.

Podział na grupy LM siatkarzy:

Grupa A: Cucine Lube Civitanova (Włochy), Knack Roeselare (Belgia), Sir Colussi Sicoma Perugia (Włochy), Fenerbahce Stambuł (Turcja)

Grupa B: Halkbank Ankara (Turcja), PAOK Saloniki (Grecja), VfB Friedrichshafen (Niemcy), Ford Store Levoranta Sastamala (Finlandia)

Grupa C: Chaumont VB 52 Haute Marne (Francja), Dynamo Moskwa (Rosja), PGE Skra Bełchatów (Polska), Lokomotiw Nowosybirsk (Rosja)

Grupa D: Zenit Kazań (Rosja), Berlin Recycling Volleys (Niemcy), Spacer’s Toulouse VB (Francja), Jastrzębski Węgiel (Polska)

Grupa E: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Polska), Trentino Diatec (Włochy), Arkas Izmir (Turcja), Noliko Maaseik (Belgia)

Podział na grupy LM siatkarek:

Grupa A: Developres SkyRes Rzeszów, CSM Volei Alba Blaj (Rumunia), ASPTT Mulhouse (Francja), Volero Zurych (Szwajcaria)

Grupa B: Imoco Volley Conegliano (Włochy), Agel Prościejów (Czechy), Igor Gorgonzola Novara (Włochy), Fenerbahce Stambuł (Turcja)

Grupa C: Maritza Płowdiw (Bułgaria), Vizura Ruma (Serbia), Dinamo Kazań (Rosja), Chemik Police (Polska)

Grupa D: VakifBank Stambuł (Turcja), Grot Budowlani Łódź, Galatasaray Stambuł (Turcja), Dynamo Moskwa (Rosja)

(ph)