"Młodzi zawodnicy przyszli dziś do mnie ze łzami w oczach" - powiedział Henning Berg. Trener Legii zapowiedział też odwołanie od decyzji UEFA, która przyznała walkower Celtikowi Glasgow. "To nielogiczne, nierozsądne, nieprawidłowe, niesprawiedliwe, niezgodne z zasadami fair play - po prostu naszym zdaniem to zła decyzja, dlatego będziemy walczyć wszystkimi dostępnymi sposobami" – oświadczył.

Sprawa dotyczyła udziału Bartosza Bereszyńskiego w rewanżowym meczu z Celtikiem. Chodziło o czerwoną kartkę, którą piłkarz dostał w zeszłym sezonie w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej przeciwko cypryjskiemu Apollonowi Limassol (2:0). UEFA ukarała go później zawieszeniem na trzy spotkania. W efekcie Bereszyński nie zagrał w trzech meczach tego sezonu w eliminacjach Ligi Mistrzów - nie było go na murawie w dwóch starciach z irlandzkim St Patrick's Athletic w drugiej rundzie kwalifikacji oraz w pierwszym spotkaniu z Celtikiem (4:1). Na boisku pojawił się dopiero w 87. minucie środowego rewanżu.

I tu pojawił się problem, bowiem Legia nie zgłosiła wcześniej obrońcy do drugiej rundy eliminacyjnej przeciwko irlandzkiemu St Patrick's. Zgodnie z regulaminem UEFA, powinna to zrobić, by zawieszenie Bereszyńskiego zaczęło się zmniejszać. Brak dopełnienia tej formalności oznaczał zaś, że piłkarz powinien pauzować również w drugim meczu z Celtikiem.

UEFA podjęła decyzję o ukaraniu Legii walkowerem, co oznacza, że klub z Łazienkowskiej żegna się z LM. Pierwsze spotkanie stołeczny zespół wygrał 4:1, zaś na boisku w Edynburgu zwyciężył 2:0. Walkower 3:0 dla Celtiku w rewanżowym spotkaniu oznacza, że bilans bramkowy dwumeczu się wyrównał (4:4), ale awans - dzięki golowi zdobytemu na wyjeździe - wywalczyli Szkoci.

Legia Warszawa trafi także finansowo

Po decyzji UEFA o ukaraniu walkowerem, Legia Warszawa straciła szansę nie tylko szansy na sportowy sukces i awans do rundy grupowej Ligi Mistrzów, ale i na duży zarobek. Sam udział w tej fazie LM gwarantuje 8,6 mln euro premii.

Mistrzowie Polski zagrają w 4. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Jeśli awansują do fazy grupowej, to będą mogli liczyć na wypłatę z UEFA w wysokości 1,3 mln euro. Za każdy remis na tym etapie rywalizacji w Lidze Mistrzów można liczyć na 0,5 mln, a w LE - na kwotę pięć razy mniejszą. Takie same proporcje dotyczą premii za zwycięstwo - odpowiednio 1 mln euro lub 200 tys.

(j.)