Głośne krzyki tenisistów podczas meczu mogą odpowiadać za zmylenie przeciwników na korcie. Brytyjskie media donoszą o eksperymencie, który zbadał wpływ krzyku tenisistów na ich rywali.

Eksperyment został przeprowadzony przez uczonych niemieckiego uniwersytetu w Jenie. Naukowcy zebrali grupę 30 tenisistów, po czym wyświetlili im nagranie pojedynku na korcie. Nie uprzedzając uczestników badań, regulowali jednoczenie poziom dźwięku.

Jak się okazało, bez względu na intensywność krzyku, przewidywana długość lotu piłeczki była przesadzona - lądowała ona bliżej siatki niż się spodziewano.

Przy czym, im głośniejszy był krzyk, tym ta rozbieżność była większa. Uczeni doszli do wniosku, że takie zachowanie na korcie ma na celu bardziej zmylenie przeciwnika, niż  wywołanie u niego uczucia irytacji.

Naukowcy nie wykluczają oczywiście, że krzyk w tenisie jest niekontrolowaną reakcją na wysiłek fizyczny. Na przykład słynna rosyjska tenisistka Maria Szarapowa potrafiła krzyczeć podczas  meczu z natężeniem 109 decybeli, co porównywalne jest z hałasem silnika odrzutowego. 

Opracowanie: