Najlepszym sportowcem Polski w 2013 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP roku została Justyna Kowalczyk. To piąty taki tytuł biegaczki narciarskiej w karierze.

Kowalczyk wyprzedziła dwóch mistrzów świata - skoczka narciarskiego Kamila Stocha oraz młociarza Pawła Fajdka.

Podczas ogłaszania wyników w Teatrze Polskim w Warszawie, podopieczna Aleksandra Wierietielnego startowała w zawodach Pucharu Świata w miejscowości Nove Mesto na Morawach. Nie poszczęściło się jej - odpadła w kwalifikacjach sprintu.

Bez względu na wyniki, których jeszcze nie znam, chcę wszystkim podziękować za oddane na mnie głosy. Proszę też o trzymanie za mnie kciuków podczas igrzysk olimpijskich w Soczi - powiedziała Kowalczyk w nagraniu wideo.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie. Oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym typowanie odbywało się za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową. Wyłonioną w ten sposób czołową "dziesiątkę" ogłoszono na początku sobotniej uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie. O ostatecznej kolejności decydowały wysyłane następnie przez kibiców sms-y, ale nie zmieniły kolejności w czołówce. Plebiscyt zorganizowano po raz 79.

Wyróżnienia

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało też kilka wyróżnień. Piłkarze ręczni Vive Targi Kielce zostali uznani za drużynę roku. Doceniono w ten sposób ich historyczny awans do turnieju Final Four Ligi Mistrzów, w którym ostatecznie zajęli trzecie miejsce.

Trenerem roku został szkoleniowiec kadry skoczków narciarskich Łukasz Kruczek, a za odkrycie roku uznano jego podopiecznych, brązowych medalistów konkursu drużynowego mistrzostw świata w Val di Fiemme: Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Macieja Kota i Dawida Kubackiego.

Nagrodę dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego otrzymał mistrz świata niedowidzących w biegach na 100 i 200 metrów Mateusz Michalski.

Za imprezę roku uznano mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach, z kolei za najlepszą imprezę masową - Maraton Warszawski.

1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)

3. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

4. Agnieszka Radwańska (tenis)

5. Robert Lewandowski (piłka nożna)

6. Robert Kubica (rajdy samochodowe)

7. Bartłomiej Bonk (podnoszenie ciężarów)

8. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

9. Jerzy Janowicz (tenis)

10. Jarosław Hampel (żużel)

(abs)