Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaskoczyła skoczków w czasie serii treningowych przed kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie. Sprawdzono wiązania i buty części zawodników. „Być może FIS zamierza takie wprowadzić niebawem i stąd te kontrole” – zastanawiał się w rozmowie z Onetem trener polskiej kadry Michał Doleżal.

Do kontroli w czasie serii treningowych wybrano kilkudziesięciu zawodników - w tym Stefana Hulę. Dla skoczków, jaki i sztabów trenerskich było to duże zaskoczenie. Hula w rozmowie z Onetem przyznał, że pierwszy raz spotkał się z czymś takim. Potwierdził, że sprawdzane były buty, wkładki i wiązania.

Niespotykana była też informacja, która pojawiła się na odprawie przed zawodami. Przedstawiciele FIS ogłosili, że jest możliwość sprawdzenia swojego sprzętu i powiadomili, że jeśli ktoś ma pomysły dotyczące rozwoju dyscypliny, może zgłosić się do federacji. Nie było jednak informacji o kontroli.

FIS poinformował, że sprawdzenia sprzętu zażyczył sobie Sandro Pertile, który wkrótce zostanie nowym szefem Pucharu Świata.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących butów i wiązań. Być może FIS zamierza takie wprowadzić niebawem i stąd te kontrole - komentował Michał Doleżal.

Polak przeżył chwilę grozy

O tym, że takie kontrole mogą być potrzebne świadczy przykład Jakuba Wolnego. Wczoraj, podczas sesji treningowej, bezpieczeństwo Polaka było zagrożone właśnie ze względu na wiązania.

Tuż po wyjściu z progu Jakubowi Wolnemu wypięła się kostka z buta i narta trzymała się tylko na konstrukcji zabezpieczającej.

Poczułem, jak mocno strzeliła mi narta. Kompletnie straciłem nad nią kontrolę. Zacząłem uciekać w lewą stronę. Było ciekawie - powiedział dziennikarzom Wolny. Polak skoczył 93,5 metra.

Kraft najlepszy w kwalifikacjach

Sobotnie kwalifikacje wygrał Austriak Stefan Kraft. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi był czwarty. Najlepiej z Polaków wypadł Piotr Żyła, który uplasował się na dziewiątej pozycji.

W niedzielę w pierwszej serii rywalem Żyły będzie Norweg Anders Haare, Kubacki zmierzy się z Austriakiem Michaelem Haybockiem, Wolny w "bratobójczym" pojedynku sprawdzi formę Huli, Stoch będzie walczył o awans do serii finałowej z Kanadyjczykiem Mackenzie Boyd-Clowesem, natomiast Kot - ze Słoweńcem Viktorem Polaskiem. Rywalem w parze zwycięzcy kwalifikacji Krafta będzie jego rodak Gregor Schlierenzauer.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Turniej Czterech Skoczni: Kto postawi się Kobayashiemu? Dziś konkurs w Oberstdorfie