"Żegnaj niemyta Ukraino!" - pod takim hasłem feministki z ruchu Femen protestowały przeciwko corocznym, letnim przerwom w dostawach ciepłej wody w Kijowie. W akcji wzięło udział 13 kobiet. Władze tłumaczą, że nie mogą zrezygnować z zaplanowanych remontów.

Nie ma wody w kranie - myję się na Majdanie - wykrzykiwały młode działaczki Femenu, urządzając sobie kąpiel w fontannie na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Kobiety ubrane były w skąpe stroje, udekorowane kolorami flag państw, które wezmą udział w organizowanych wspólnie przez Ukrainę i Polskę piłkarskich mistrzostwach Europy w przyszłym roku.

Feministki zwróciły uwagę, że jeśli tradycja odłączania ciepłej wody utrzyma się w stolicy Ukrainy do Euro 2012, kibice, którzy przyjadą wówczas do Kijowa, będą się mogli umyć tylko w miejskich fontannach.

Organizacja Femen gromadzi aktywistki, które walczą z dyskryminacją kobiet na Ukrainie, urządzając prowokacyjne manifestacje. Ruch istnieje od 2008 r., a w ramach swej najgłośniejszej akcji "Ukraina to nie burdel" walczy z seksturystyką i prostytucją.