Ruch uległ na własnym stadionie Pogoni 0:2 w meczu otwierającym 11. kolejkę ekstraklasy, grając przez 20 minut w osłabieniu. Goście pozostali niepokonani w tym sezonie.

Zawodnik Ruchu Chorzów Rafał Grodzicki (P) walczy o piłkę z Adamem Frączczakiem (L) z Pogoni Szczecin /Andrzej Grygiel /PAP

Szczecinianie przyjechali do Chorzowa jako wicelider, od razu zaatakowali i już w 3. minucie bliski zdobycia gola był Jarosław Fojut, ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. Chorzowianie nie potrafili się zbliżyć do bramki rywali, a strzał Macieja Urbańczyka zza pola karnego bez trudu obronił Dawid Kudła.

W 23. minucie było 0:1. 17-letni Marcin Listkowski dokładnie podał do Takafumi Akahosiego, który "położył" chorzowskiego bramkarza i skierował piłkę do siatki.

"Niebiescy" nie zerwali się do jakiegoś frontalnego natarcia, słabo wychodził im atak pozycyjny przy zagęszczonej defensywie przyjezdnych. A tuż przed przerwą stracili drugiego gola. Mateusz Matras zabrał piłkę Urbańczykowi, "uruchomił" Akahoshiego, a Japończyk ponownie pokonał Matusa Putnocky'ego.

W przerwie chorzowscy kibice głośno roztrząsali przebieg pierwszej części spotkania. Liczyli zapewne na frontalny atak swoich ulubieńców, ale doczekali się tylko strzału Patryka Lipskiego z rzutu wolnego obronionego spokojnie przez Kudłę i niecelnej "główki" Rafał Grodzickiego. Pogoń grała pewnie w obronie, nie rezygnując przy tym z prób podwyższenia prowadzenia.

W 70. minucie po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić kapitan gospodarzy Grodzicki i sytuacja "Niebieskich" stała się jeszcze trudniejsza. Szczecinianie nie wykorzystali liczebnej przewagi, chociaż przeprowadzili kilka groźnych akcji. W doliczonym czasie gry czerwoną kartkę po faulu na Łukaszu Zwolińskim zobaczył kolejny obrońca Ruchu Marek Szyndrowski i jego zespół kończył spotkanie w dziewiątkę.

Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Takafumi Akahoshi (23), 0:2 Takafumi Akahoshi (45).

Żółta kartka - Ruch Chorzów: Rafał Grodzicki, Mateusz Cichocki. Czerwona kartka za drugą żółtą - Ruch Chorzów: Rafał Grodzicki (70).

Czerwona kartka - Ruch Chorzów: Marek Szyndrowski (90+2).

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 6 377.