Cztery dni po reelekcji prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Joseph Blatter zrezygnował ze stanowiska! O swojej decyzji, która ma związek ze skandalem korupcyjnym FIFA, poinformował na konferencji prasowej w Zurychu. "FIFA wymaga głębokiej przemiany" - powiedział 79-latek.

"NYT": To sekretarz generalny FIFA przelał 10 mln USD Warnerowi

Sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Valcke przelał w 2008 roku 10 mln dolarów na rachunek zarządzany przez byłego wiceprezydenta FIFA Jacka Warnera - donosi dziennik "New Jork Times". Valcke to najbliższy współpracownik prezydenta federacji Josepha Blattera. czytaj więcej

Zwołam kongres FIFA tak szybko jak to tylko możliwe, żeby wybrać mojego następcę. Ja nie będę kandydował - zapowiedział Blatter. Jak poinformował przewodniczący komisji kontroli FIFA Domenico Scala, wybory nowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej odbędą się na nadzwyczajnym kongresie FIFA między grudniem 2015 a marcem 2016 roku. Jordański książę Ali bin Al-Hussein, który w ubiegłym tygodniu rywalizował z Blatterem, już zapowiedział swój start.

W piątek 79-letni Szwajcar został wybrany na prezydenta FIFA na piątą kadencję, mimo silnej presji, by nie startował. Wybory odbywały się w cieniu skandalu korupcyjnego.

W pierwszej turze, gdy wymagane było poparcie 2/3 delegatów, żaden z dwóch kandydatów nie zdołał uzyskać odpowiedniej liczby głosów. Blatter otrzymał wówczas 133, natomiast Ali bin Al-Hussein - 73.

W drugiej turze wystarczyła bezwzględna większość, ale nie doszło do niej w wyniku wycofania się jordańskiego księcia. Chociaż zostałem ponownie wybrany, to jednak nie miałem poparcia całego świata piłkarskiego - skomentował Blatter.

"Blatter był objęty amerykańskim śledztwem"

Sepp Blatter był objęty dochodzeniem prowadzonym przez amerykański wymiar sprawiedliwości - informuje "New York Times". "Kilku pragnących zachować anonimowość funkcjonariuszy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyznało, że próbowali uzyskać wsparcie niektórych działaczy FIFA, aby wszcząć dochodzenie przeciwko Blatterowi" - napisała gazeta. Ci sami wysocy rangą oficjele światowej Federacji zostali w środę wyprowadzeni ze swoich pokoi w luksusowym hotelu w Zurychu przez szwajcarską policję, działającą we współpracy z Amerykanami.

Odchodzi po prawie 20 latach

Sepp Blatter rządził FIFĄ przez ostatnie 17 lat, a wcześniej był jej sekretarzem generalnym. Jego kontrkandydat pochodzi z jordańskiej rodziny królewskiej, ale w świecie futbolu nie zasłużył się jeszcze niczym szczególnym, mimo że od 6 lat jest wiceprezesem FIFA. Do wyborów szedł z hasłem odnowy.

W środę szwajcarska policja zatrzymała w Zurychu ośmiu wysokich rangą działaczy FIFA pod zarzutami udziału w procederze korupcyjnym. We wtorek do grona podejrzanych dołączył sekretarz generalny Jerome Valcke.

(es/mn)