"Zwycięstwo Justyny Kowalczyk było jak najbardziej zasłużone" - tak Marit Bjoergen skomentowała wygraną Polki w ostatnim etapie Tour de Ski. Sama Norweżka musiała zrezygnować ze startu w cyklu z powodu nieprawidłowości w pracy serca. Zapowiedziała jednak, że za dwa tygodnie powróci do rywalizacji i weźmie udział w zawodach Pucharu Świata we Francji, w La Clusaz.

Bjoergen podkreśliła, że Polka była bezdyskusyjnie najlepsza w całym cyklu Tour de Ski. Justyna triumfowała w aż pięciu z siedmiu biegów tegorocznego Touru i przez cały czas była zdecydowaną liderką - zaznaczyła. Bjoergen podała też datę swojego powrotu do rywalizacji: "Nie będzie to, jak rozważałam wcześniej, za tydzień w Libercu lecz za dwa tygodnie w zawodach Pucharu Świata we Francji, w La Clusaz." 

Norweskie media: Zwycięstwo Kowalczyk to zasłużona formalność

Skandynawskie media nazywają zwycięstwo Kowalczyk "zasłużoną formalnością", a bieg drugiej na mecie Norweżki Therese Johaug pod górę stoku slalomowego Alpe Cermis "fascynującą pogonią".

"Polka po uzyskaniu miażdżącej przewagi w sobotę na dystansie 10 km ze startu wspólnego, w niedzielę nie mogła być dogoniona. Byłoby to dla Johaug nadludzkie zadanie" - stwierdził dziennik internetowy "Nettavisen". Z kolei dziennik "Aftenposten" skomentował: "Wielki wysiłek Johaug pod potworną górę nie wystarczył i mimo że dwie Norweżki wywalczyły miejsca na podium, to najwyższe zajęła, po raz czwarty z rzędu, Justyna Kowalczyk".

Według "Dagbladet" wygranie Touru nie było w zasięgu Norweżek. "Pocieszające jest to, że zarówno Johaug jak i Steira wykazały świetną formę przed zbliżającymi się mistrzostwami świata".

Media przypominają, że pomimo wielu medali olimpijskich i mistrzostw świata, jakie zdobyły Norweżki, jeszcze nigdy, ani zawodniczka, ani zawodnik tego kraju nie wygrali Tour de Ski. "Norweska klątwa dalej trwa i jak widać zwycięstwo w TdS jest dla tego narciarskiego kraju niemożliwe" - skomentował z przekąsem szwedzki dziennik "Expressen", wskazując na drugie miejsce Johaug i dopiero czwarte Pettera Northuga.

Gazeta podkreśliła, że również występy ich reprezentantów były nadzwyczaj słabe. "Patrząc na ogromne ciężarówki serwisowe ekip Norwegii i Szwecji oraz liczbę osób wchodzących w skład aparatu pomocniczego, można poczuć wstyd. Aż strach pomyśleć, co by się działo, gdyby Kowalczyk miała do dyspozycji to wszystko".

Zawodniczka AZS AWF Katowice po raz czwarty z rzędu wygrała ten prestiżowy cykl w biegach narciarskich. Metę ostatniego, siódmego etapu na szczycie Alpe Cermis w Val di Fiemme osiągnęła o blisko 28 sekund przed Therese Johaug.