Najlepsza młociarka ostatnich lat Anita Włodarczyk przejdzie w poniedziałek zabieg chirurgiczny, po którym okaże się, czy będzie mogła wystartować w mistrzostwach świata w Dausze na przełomie września i października. Taką informację przekazał trener zawodniczki Krzysztof Kaliszewski.

Nie ukrywamy sprawy kłopotów Anity, także kibice zasługują na rzetelną informację. Będziemy w stanie ją przekazać po poniedziałkowym zabiegu w Warszawie. Wtedy będziemy mądrzejsi w kwestii występu w mistrzostwach świata w Dausze - przyznał Kaliszewski.

Jestem natomiast zdzwiony, że ukazują się wiadomości na ten temat, ponieważ nikt z nami nie rozmawiał - zaznaczył.

"Przegląd Sportowy" poinformował dzisiaj - powołując się m.in. na pismo Kaliszewskiego do PZLA - że mistrzyni olimpijska i świata oraz rekordzistka globu z powodu kłopotów zdrowotnych przerwała przygotowania i zrezygnowała ze startu w najważniejszej imprezie tego sezonu.

Borykającej się z kontuzją kolana Włodarczyk zabrakło już m.in. we wtorkowym mityngu IAAF Challenge w węgierskim Szekesfehervar.

Jak podał "Przegląd", problemy miały pojawić się prawie miesiąc temu. Włodarczyk, po niezłej inauguracji sezonu, miała wystartować w mityngu Zlata Tretra w Ostrawie, wzięła nawet udział w konferencji prasowej, ale później zabrakło jej na rzutni. Młociarka tłumaczyła, że powodem jej wycofania się z zawodów był ból pleców.

Pojawił się stan zapalny w ich górnej części. Dwa dni bolało, ale już minęło. Na razie nie rzucam młotem, mam tylko trening funkcjonalny - zacytowano Włodarczyk w artykule.

Od tamtego czasu młociarka nie wzięła jednak udziału w żadnych zawodach. Z tego powodu, a także z uwagi na stan zapalny kolana, który pojawił się później, musiała również zmienić plan treningowy i opóźnić wyjazd na zgrupowanie do Arłamowa.

Polka jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską, należy do niej także rekord świata - 82,98 m - ustanowiony 28 sierpnia 2016 roku na PGE Narodowym. Włodarczyk triumfowała ponadto w czterech ostatnich edycjach mistrzostw świata: w Berlinie (2009), Moskwie (2013), Pekinie (2015) i Londynie (2017). Z mistrzostw Europy przywiozła cztery złote medale i jeden brązowy.

Tegoroczne lekkoatletyczne MŚ przeprowadzone zostaną w Dausze w dniach 28 września - 6 października.