Młodzi pływacy z kilkudziesięciu polskich klubów, ale także z Ukrainy i Białorusi wezmą udział w III Mikołajkowej Olimpiadzie Pływackiej o Puchar Otyli Jędrzejczak, która odbędzie się 16 i 17 grudnia w Dębicy. Wśród gości, którzy spotkają się z małymi sportowcami, będzie m.in. medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Oktawia Nowacka.

Po raz pierwszy w historii będziemy gościć ekipy zagraniczne. To pokazuje, że nasza impreza staje się coraz bardziej znana i doceniana. Kolejnym tego potwierdzeniem jest fakt, iż w tym samym terminie odbędą się Mistrzostwa Małopolski, a mimo to wiele klubów z tego regionu wybrało nasze zawody - podkreśla Otylia Jędrzejczak. W zawodach udział weźmie około ośmiuset dzieci w wieku od 8 do 14 lat.

Mistrzyni olimpijska z Aten po raz trzeci organizuje Mikołajkową Olimpiadę Pływacką - pierwsza edycja odbyła się w Elblągu, a druga w Dębicy.

W tym roku też zdecydowaliśmy się na Dębicę, gdzie mamy świetne warunki - tłumaczy Jędrzejczak. Na Podkarpacie przyjadą młodzi zawodnicy nawet z odległych miast, m.in. z Gdańska.

W poprzednim roku mieliśmy pięć rekordów Polski. W tym roku pobicie Rekordu Polski będzie bardzo trudne, będą mieli szansę na to tylko zawodnicy 14-letni. Polski Związek Pływacki zlikwidował rekordy kraju do 13. roku życia włącznie. W mojej opinii jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ w tym wieku dzieci powinny się spokojnie rozwijać a nie dążyć tyko do rekordów - dodaje Jędrzejczak.

Na uczestników Olimpiady - i ich rodziców - czekać będzie także dietetyczka, która udzieli bezpłatnych rad i wraz z firmami Sante oraz Olimp zadba o strefę żywieniową, a ta w dzisiejszym sporcie często bywa decydująca. Organizatorzy przede wszystkim chcą zadbać o atmosferę oraz uczyć zawodników szacunku do rywala i zasad fair play oraz zachęcać do uprawiania sportu poprzez zabawę.

Przygotowaliśmy dla dzieci dyskotekę. Gdy byłam na swoich pierwszych zawodach w Niemczech, a miałam wtedy osiem lat, to też była dyskoteka. To był świetny pomysł, bo dzieci po wyczerpujących startach miały czas na integrację, poznanie się i pośmianie. Rywalizujemy w czasie startu, a po nim i przed nim jesteśmy przyjaciółmi. Tego zawsze uczył mnie tata - dodaje Otylia Jędrzejczak.

W Dębicy pojawi się też Święty Mikołaj, który będzie rozdawał dzieciom prezenty.