​Piotr Lisek wynikiem 5,65 m awansował do finału skoku o tyczce podczas lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy w Stambule. Minimum wynosiło 5,75, ale zakwalifikowało się dziewięciu zawodników z najlepszymi rezultatami.

Reprezentant Polski rozpoczął konkurs od zaliczenia wysokości 5,40, a potem w pierwszej próbie pokonał 5,55 i 5,65. Nie podołał jednak wysokości 5,75. O jego awansie zdecydowało to, że nie miał wcześniej żadnych strąceń.

Minimum kwalifikacyjne - 5,75 wypełniło pięciu zawodników, ale czterech pozostałych awansowało rezultatem 6,65.

Lisek jest czterokrotnym medalistą halowych ME. W 2017 roku triumfował w Belgradzie. Dwa lata później w Glasgow wywalczył srebro. W 2015 roku w Pradze i 2021 w Toruniu sięgnął po brązowe medale.

Wielkim nieobecnym w Stambule jest rekordzista świata Armand Duplantis ze Szwecji. Żaden z zawodników uczestniczących w HME nie przekroczył w tym roku sześciu metrów.

Finał skoku o tyczce mężczyzn z udziałem Liska rozpocznie się w niedzielę o godzinie 17.18.

Kopeć i Lempach w półfinale

Dominik Kopeć i Jakub Lempach awansowali do półfinału biegu na 60 m. Polscy sprinterzy wystąpią w sesji popołudniowej.

Lempach miał słabą reakcję startową, ale dogonił rywali na dystansie i wynikiem 6,69 zajął trzecie miejsce w pierwszym biegu eliminacyjnym. Natomiast Dominik Kopeć pobiegł 6,64 i był drugi w drugiej serii.

Kopeć został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji, a Lempach był 17. Do półfinału awansowało 24 sprinterów: po czterech najszybszych z pięciu serii oraz czterech pozostałych z najlepszymi czasami.

Kiljan, Szymański i Nagięć w półfinałach

Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański i Weronika Nagięć awansowali do półfinału biegu na 60 m przez płotki. Damian Czykier odpadł w eliminacjach.

Szymański wynikiem 7,65 zajął drugie miejsce w drugim biegu eliminacyjnym. Kiljan czasem 7,67 był drugi w trzeciej serii, natomiast Czykier uzyskał 7,95 i zajął siódme miejsce w czwartym biegu.

Ostatecznie w kwalifikacjach Szymański był czwarty, Kiljan piąty, a Czykier 27. Najszybszy okazał się Jason Joseph ze Szwajcarii - 7,61.

Nagięć była czwarta w drugiej serii i w eliminacjach została sklasyfikowana na 13. pozycji wynikiem 8,09. Najlepsza z rezultatem 7,88 była Holenderka Nadine Visser, która dwa i cztery lata temu wygrała halowe ME w Toruniu i Glasgow.