W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już 30 cm białego puchu. W sobotę biało było też w Zakopanem, a na ulice w górnej części miasta wyjechały pługi.

Temperatura na szczytach Tatr spadła do około 6 stopni poniżej zera i wieje silny wiatr osiągający w porywach do 60 km/h, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne - informuje IMGW.

W Tatrach powyżej wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Wybierając się w partie szczytowe gór konieczne jest już posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC - to jest detektor, sonda i łopatka.

Już czas na przymrozki

W niedzielę będzie pochmurno, z opadami deszczu, na przeważającym obszarze kraju. W rejonach podgórskich zimno, w nocy przymrozki - poinformowała Ewa Łapińska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura maksymalna wyniesie dziś od 6 do 9 stopni Celsjusza, tylko w Zakopanem 1 stopień. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, zachodni.

W nocy zachmurzenie duże z opadami deszczu na północy i północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze kraju nie powinno padać. Możliwe mgły. Temperatura minimalna od 1 stopnia Celsjusza na południowym wschodzie, 3 stopnie w centrum, do 5 stopni na północy. W rejonach podgórskich od -2 do -4 stopni.

Wiatr na zachodzie słaby, na wschodzie umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo zachodni.