Dwanaście medali - cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe - zdobyli reprezentanci Polski na 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. W wydarzeniu, które odbyło się na Politechnice Wrocławskiej, rywalizowało blisko 400 osób z jedenastu krajów.

Mistrzostwa odbyły się na Politechnice Wrocławskiej w piątek i sobotę.

Jak przypomina organizator, impreza jest często nazywana nieoficjalnymi mistrzostwami świata. Choć tradycyjnie odbywała się w Paryżu, od dwóch lat finałowe zmagania rozgrywane są w różnych lokalizacjach. W 2022 r. w szwajcarskiej Lozannie, a w tym roku, po raz pierwszy w historii - w Polsce.

W przyszłym roku finały odbędą się w Paryżu.

Medale dla Polaków

Polacy uczestniczący w 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych zdobyli dwanaście medali.

Jak informuje Politechnika Wrocławska, w pierwszej kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. Na drugim stopniu podium w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) stanął z kolei Łukasz Sulowski, a pierwszy złoty medal dla Polski otrzymał Jan Micyk za zwycięstwo w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich).

Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii L1 (pozostali uczniowie szkół średnich), w której Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal zdobył Maciej Ignaciuk, srebrny Michał Węgrzyn z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, a brązowy Norbert Dąbrowski. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniami, dlatego o końcowej klasyfikacji zdecydował czas ich rozwiązania. Najszybszy okazał się właśnie Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.

W kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych) złoto wywalczył Konrad Czarnecki, a srebrny medal zdobył Łukasz Simbiga z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Kolejne medale dla Polski w kategorii GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC) wywalczyli Jacek Kwiendacz (srebro) i Dominik Bezkosty (złoto), a na najniższym stopniu podium w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II stopnia) stanął Łukasz Bożyk.

Wydarzeniu na Politechnice Wrocławskiej towarzyszyły pokazy i wykłady popularnonaukowe, gry oraz atrakcje zorganizowane przez koła naukowe, a także otwarcie wystawy "Matheliebe. Pokochaj matematykę", która pokazuje świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję w Bibliotechu (bud. D-21) można oglądać do 30 listopada.

Wyniki mistrzostw

Oto wyniki 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych:

Kategoria CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi)

1. Silvan Riedo (Szwajcaria)
  2. Piotr Łukomski (Polska)
  3. Maksymilian Siódmok (Polska)

Kategoria CM (uczniowie klas IV oraz V SP)

1. Luca Botan (Szwajcaria)
  2. Łukasz Sulowski (Polska)
  3. Phil Sennhauser (Szwajcaria)

Kategoria C1 (uczniowie klas VI oraz VII SP)

1. Philipp Dneprov (Szwajcaria)
  2. Chen Chen (Kanada)
  3. Sophie Antonetti (Francja)

Kategoria C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich)

1. Jan Micyk (Polska)
  2. Francis Audet (Kanada)
  3. Leandro Alvarado Bravo (Peru)

Kategoria L1 (pozostali uczniowie szkół średnich)

1. Maciej Ignaciuk (Polska)
  2. Michał Węgrzyn (Polska)
  3. Norbert Dąbrowski (Polska)

Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami)

1. Konrad Czarnecki (Polska)
  2. Łukasz Simbiga (Polska)
  3. Niccolo Benassi (Włochy)

Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, studenci studiów II stopnia)