Na karę dożywotniego więzienia skazał w czwartek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Jakuba A. oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin w 2019 r. Sąd podtrzymał w wymiarze kary wyrok z pierwszej instancji.

Sąd Apelacyjny utrzymał karę dożywotniego więzienia, ale zdecydował, że A. będzie ją odbywał w systemie terapeutycznym.

Sąd podwyższył też kwotę zadośćuczynienia ze 100 do 200 tys. zł, którą A. ma zapłacić rodzinie zamordowanej dziewczynki.

W październiku 2022 r., w pierwszej instancji A. został skazany za zabójstwo 10-letniej dziewczynki oraz za wcześniejsze podżeganie do tego czynu na dożywocie. Sąd Okręgowy w Świdnicy orzekł wówczas, że mężczyzna będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia po upływie 30 lat.

Dzisiejsze orzeczenie sądu jest prawomocne.

Kristinę ostatni raz widziano 200 metrów od domu

10-letnia Kristina 13 czerwca 2019 r. około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała. Od domu dzielił ją kilometr. 

Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Poszukiwania dziewczynki trwały kilka godzin. Zaangażowały się w nie służby i okoliczni mieszkańcy.

Ciało Kristiny znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10-latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi. Podejrzany Jakub A. został zatrzymany po czterech dniach - 16 czerwca 2019 r. "