​Zainspirowało mnie napisane w połowie lat 60. zdanie, które wypowiada Stomil, a które brzmi nad wyraz współcześnie: "Tragedia jest dzisiaj niemożliwa - możliwa jest tylko farsa" - mówi Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser "Tanga" Sławomira Mrożka. Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie - w niedzielę.

Pytany o to, dlaczego postanowił wyreżyserować "Tango", Wawrzyniec Kostrzewski powiedział: "Bo nigdy wcześniej nie mierzyłem się z Mrożkiem. Autorem, który stanowi jedną z moich literackich fascynacji od lat. To przy lekturze Mrożka głośno śmiałem się w autobusie, jeżdżąc na zajęcia w trakcie studiów".

To tak we mnie czekało i czekało, aż zbiegło się w czasie z propozycją dyrektorów Andrzeja Seweryna i Janusza Majcherka, aby przygotować "Tango" na szlachetną 110. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie. Nie mogłem się nie zgodzić - wyjaśnił reżyser.

Reżyser zaznaczył, że "farsa to jest dla niego słowo kluczowe, bo ma wpływ na tempo grania aktorów". Myślę, że Mrożek zagrany właśnie w takim tempie będzie czymś zupełnie nowym - tłumaczył.

Pytany, kim będzie w jego spektaklu Artur, a kim Stomil, Kostrzewski powiedział: "Artur z całą pewnością - tak, jak każe autor - jest młodym, zbuntowanym przeciwko pokoleniu swoich rodziców konserwatystą".

Marzy o odtworzeniu świata, którego już nie ma i do którego powrót jest niemożliwy. Świata wartości - dodał.

Jego problem polega na tym, że za bardzo chce, podczas gdy nie do końca potrafi wypełnić pojęcia treścią; nazwać idee w zderzeniu ze Stomilem, który z kolei wpada w inną pułapkę. To pułapka skrajnej wolności - zaznaczył.

Znaczący jubileusz dla warszawskiego teatru

W 2023 r. przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Premiera "Tanga" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainauguruje cykl wydarzeń w Teatrze Polskim poświęconych obu tym rocznicom.

Reżyseria - Wawrzyniec Kostrzewski. Dekoracje i kostiumy zaprojektowała Anna Adamek. Muzyka - Piotr Łabonarski. Za reżyserię światła odpowiada Paulina Góral.

Występują: Paweł Krucz (Artur), Anna Cieślak (Ala), Marcin Jędrzejewski (Edek), Adam Cywka (Stomil), Ewa Makomaska (Eleonora), Halina Łabonarska (Eugenia) i Jerzy Schejbal (Eugeniusz).

Premiera "Tanga" - 29 stycznia o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Kolejne przedstawienia - 31 stycznia oraz 1-5 lutego.