Pół tysiąca negatywów z lat 60. i 70. XX wieku odnaleziono w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej w Warszawie. Na fotografiach sprzed ponad pięćdziesięciu lat są m.in. gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa.

Na fotografie pracownicy trafili przez przypadek, w czasie porządkowania magazynów. W szczelnie zamkniętych kartonach z albumami ukryte było znalezisko. Teraz MDK szuka osób ze zdjęć. 

Chcemy nawiązać z nimi kontakt i zapytać, jak potoczyło się ich życie – mówi Paweł Siedlecki z Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.  Czy w jakikolwiek sposób zajęcia, w których brali udział, przyczyniły się do zmiany ich życia? 

W projekt „Historie z duszą” angażują się też uczniowie. W Pracowni Konserwacji i Restauracji Fotografii i Sztuki Dekoracyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie licealiści biorą udział w warsztatach, na których dowiadują się, jaką wartość mają stare fotografie. Poznają też specyfikę domowych albumów historię fotografii od dagerotypu, do fotografii cyfrowej. 

Uczestnicy  warsztatów nauczyli się, jak należy obchodzić się ze starymi fotografiami i negatywami, jak je przepakowywać, opisywać zbiory fotograficzne, aby ich nie uszkodzić, jak czyścić negatywy i przygotowywać fotografie do skanowania oraz jak oprawiać fotografie.

Projekt edukacyjny „Historie z duszą” ma na celu odnalezienie autorów zdjęć i poznanie losów sfotografowanych osób

Negatywy zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. 



 

   


Opracowanie: