​Spływ kajakowy, spacery śladami Powstania Warszawskiego, koncert z powstańczymi piosenkami. W weekend w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń, które nawiązują do 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Piknik rodzinny

"Dziś - jutro - pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy" - pod takim hasłem 31 lipca odbędzie się piknik w Parku Wolności. To spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życia. Podczas niedzielnego spotkania edukacyjnego można będzie poznać życiorysy takich postaci jak Stanisław Jankowski "Agaton" czy Danuta Szaflarska "Młynarzówna". Oboje podążali za hasłem Szarych Szeregów i najpierw walczyli z okupantem, a po wojnie budowali swoje kariery zawodowe.

Początek wydarzenia o 11.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp jest wolny.

Powstańcze spacery

30 lipca można będzie wybrać się na spacer literacki po Warszawie i okolicach. Tego dnia przypada 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej warszawskich pisarzy - Mirona Białoszewskiego, autora m.in "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego". Początek spaceru o godzinie 12:00, na rogu al. Solidarności i ul. Wroniej. Spacer nie jest biletowany, ale jeśli ktoś uzna, że przewodnik zasłużył na napiwek, będzie mu miło.

W sobotę 30 lipca o godz. 12:00 przy ulicy Niemcewicza 5 róg Asnyka zacznie się spacer po Ochocie, gdzie również z przewodnikiem można poszukać śladów walk powstańczych. Tego dnia o 17:00 pod adresem ul. Lubelska 25, róg Skaryszewskiej, zacznie się podobny spacer, ale ulicami Pragi. Finał przy Rondzie Żaba. Z kolei 31 lipca, przy schodach kamienicy Johna, o 11.00, początek spaceru w poszukiwaniu śladów walk powstańczych na Starówce.

Kajakowy spływ Wisłą

Bardzo bogaty program mają również powstańcze spływy kajakowe organizowane przez Fundację AVE. W skład propozycji organizacji wchodzi spływ Wisłą przez Miasto Nieujarzmione, parada kajaków z transparentami "Pamiętamy w godzinie W", spotkanie z Janem Witkowskim z Batalionu "Iwo", śpiewanie powstańczych piosenek pod egidą zespołu "Vis a Vis", gawęda Agnieszki Cubały, autorki najnowszych książek o artystach i Wielkopolanach z czasów Powstania Warszawskiego, a także kajakowy wyścig o "Kotwicę 44".

Wydarzenia te odbędą się 31 lipca i 1 sierpnia. Ich trasa prowadzi z Wawra na Białołękę. Więcej informacji na profilu Fundacji AVE w mediach społecznościowych.

Śpiewanki powstańcze

31 lipca pieśni i piosenki powstańcze będzie można zaśpiewać z "Ferajną z Hoovera", zespołem na 9 męskich głosów. Koncert rozpocznie się o 18.00 w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich, wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym.

Również 31 lipca odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych w parku przy Centrum Kultury i Aktywności. Wystąpi Chór Fundacji Ave oraz zespół muzyczny "Vis a Vis". Dla uczestników zapewnione zostaną śpiewniki. Początek koncertu "Warszawo ma" o godz. 20:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Opracowanie: