Obchodzący 11. urodziny słoń indyjski o imieniu Barnaba z ogrodu zoologicznego w Płocku (Mazowieckie) otrzymał w prezencie 20 ton piasku. Jubilat korzystał z podarunku wraz ze swym bratem Gangesem. Jak podkreśla płockie zoo, obsypywanie się piaskiem pozwala słoniom utrzymać dobrą kondycję skóry.

"Dziś 11. urodziny słonia Barnaby - jego oryginalne imię to Shwe Myar. A co jest najlepszym prezentem urodzinowym dla słonia? 20 ton świeżego piachu!" - oznajmił na profilu w mediach społecznościowych ogród zoologiczny w Płocku. Pod wpisem zamieszczono film, na którym uwieczniono, jak słonie, w tym jubilat, przyjęły podarunek.

Jak podkreślono w informacji, "ogromną frajdę" Barnabie i jego bratu Gangesowi sprawia regularnie jeden z zakładów transportowo-budowlanych, który w ciągu roku dostarcza do płockiego zoo ok. 100 ton piasku właśnie dla słoni, ale też innych mieszkających tam zwierząt.

SPA dla słoni

Ogród zoologiczny w Płocku wyjaśnił, iż obsypywanie się piaskiem przez słonie to czynność, która pozwala im utrzymać dobrą kondycję skóry, schłodzić się i uchronić przed natrętnymi insektami.

"Dodatkowo zabawa piaskiem to enrichment, czyli po prostu zabawa dla tych kreatywnych zwierząt, aby nie nudziły się jak przysłowiowe dzieci w czasie deszczu. Nowe zapachy, inna konsystencja i wilgotność świeżego piachu bardzo zaciekawiły nasze słonie" - zaznaczono w informacji.

Barnaba, czyli Shwe Myar urodził się 8 sierpnia 2011 r. Wraz z drugim, nieco starszym samcem, trafił do płockiego ogrodu w 2016 r. z zoo w Holandii. "Słonie indyjskie to gatunek bardzo zagrożony wyginięciem" - podkreśla płockie zoo.

Zoo w Płocku, położone na malowniczej, nadwiślańskiej skarpie i zajmujące ok. 15 ha, obchodziło w ubiegłym roku 70-lecie istnienia. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 586 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.