​Do sądu wpłynęła opinia biegłych psychiatrów w sprawie Stefana W., oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska. Zdaniem biegłych oskarżony może brać udział w procesie.

O wpłynięciu do Sądu Okręgowego w Gdańsku opinii dwojga biegłych psychiatrów w sprawie Stefana W., oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformował portal gdansk.pl, który cytuje rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasza Adamskiego.

Ograniczona poczytalność

Zgodnie z jej (opinii red.) treścią oskarżony może brać udział w procesie. Terminy rozpraw są aktualne. Najbliższy, to 21 lipca. Wnioski opinii zostaną ujawnione na kolejnym terminie - wyjaśnił gdansk.pl sędzia Adamski.

O przebadanie Stefana W. przez biegłych psychiatrów wniósł na drugiej rozprawie, 7 kwietnia, jego obrońca.

W opinii biegłych, gdy wszedł na scenę WOŚP i zaatakował nożem Pawła Adamowicza, miał ograniczoną poczytalność. Może to wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

Zabójstwo w zamiarze bezpośrednim

Stefan W. zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza 13 stycznia 2019 r. Dzień po ataku Adamowicz zmarł.

Stefan W. jest oskarżony o zabójstwo w zamiarze bezpośrednim (popełnia przestępstwo umyślnie), a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.

Od początku procesu Stefan W. konsekwentnie milczy. Nie odpowiada na pytania sądu, swojego obrońcy, ani prokuratora. Nie potwierdził nawet danych osobowych, choć jak wynika z informacji sądu i prokuratury na terenie aresztu zachowuje się normalnie - rozmawia z wychowawcami i współosadzonymi.