W jednym z mieszkań w Chorzowie musiała interweniować policja. Jego lokator wywiesił w oknie flagę Federacji Rosyjskiej i symbol „Z”. Prokuratura zbada, czy 57-latek odpowie za złamanie tzw. ustawy sankcyjnej.

REKLAMA

Informację o wywieszeniu symboli rosyjskich w oknie kamienicy przy pl. Piastowskim otrzymał w poniedziałek rano dyżurny chorzowskiej komendy.

Na miejsce udał się patrol, który potwierdził, że w oknie wisi rosyjska flaga, a na szybie pojawił się symbol „Z” - taki, jakiego używają rosyjscy żołnierze, którzy najechali na Ukrainę. W tym i sąsiednim oknie zawieszono także symbole polskiego godła.

Takie rzeczy w #Chorzow 9 maja. Wstyd! https://t.co/3Gt2qFexHv

SlazagplMay 9, 2022

57-letni lokator po rozmowie z policjantami usunął rosyjskie symbole. Komenda nie informuje, w jaki sposób tłumaczył swoje zachowanie. Jest podejrzenie, że dopuścił się popełnienia przestępstwa – naruszenia zakazu wspierania agresji Rosji na Ukrainę.

Sprawa trafiła do prokuratury.

Tzw. ustawa sankcyjna, która weszła w życie przed kilkoma tygodniami, obok rozwiązań dotyczących m.in. zamrażania majątków osób i podmiotów, wpisanych na listę MSWiA, zakazuje również stosowania, używania lub propagowania symboli lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Za naruszenie zakazu może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.