Dwie osoby śmiertelnie zatruły się tlenkiem węgla w jednorodzinnym domu w Łodygowicach na Żywiecczyźnie - podała straż pożarna. Okoliczności tragedii wyjaśniają policja i prokuratura.

O sobotniej tragedii w Łodygowicach poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Około południa służby otrzymały zgłoszenie do jednego z budynków jednorodzinnych w Łodygowicach - rodzina zgłaszała, że nie ma kontaktu z bliskimi. Po wejściu do budynku ratownicy znaleźli w sypialni nieprzytomnych kobietę i mężczyznę - relacjonowała rzeczniczka.

Lekarz potwierdził śmierć obojga domowników. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci był ulatniający się tlenek węgla. Strażacy wykonali detektorem pomiary, które wykazały wysokie stężenie tego gazu - powiedziała Aneta Gołębiowska.

Okoliczności tragedii wyjaśniają policja i prokuratura. Na temat szczegółowych przyczyn wypadku wypowie się biegły.

9 ofiar śmiertelnych w tym sezonie grzewczym

Strażacy przypominają, że bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku tlenek węgla jest śmiertelnie groźny. Apelujemy o montowanie w domach i mieszkaniach czujników tlenku węgla - dodała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej.

W obecnym sezonie grzewczym, od października ubiegłego roku, z powodu czadu w woj. śląskim zginęło dziewięć osób, a ponad 200 zostało poszkodowanych; wśród nich kilkudziesięcioro dzieci. Doszło do kilkuset zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

W minionym sezonie grzewczym, od października 2021 do końca marca 2022 r., w woj. śląskim zanotowano łącznie blisko 1,7 tys. zdarzeń (w tym niespełna tysiąc pożarów) związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Podtrutych zostało 268 osób, w tym 61 dzieci. Zginęło 6 osób, w tym jedna w pożarze. Rok wcześniej czad spowodował w regionie śmierć 12 osób. Od 2007 roku tlenek węgla zabił w regionie ponad 280 osób.