Pogodowe zamieszanie w Śląskiem. Od upałów, przez zanieczyszczone powietrze i coraz płytsze rzeki, a na burzach z gradem kończąc - tak wyglądają dziś prognozy dla tego regionu. I tak ma być do wieczora.

Najnowsze ostrzeżenie dotyczy burz. Prognozowane są w całym województwie. Można się ich spodziewać od wczesnego popołudnia do wieczora. Przewidywany jest także bardzo silny wiatr, bo miejscami może wiać nawet do 100 km/h oraz intensywne opady gradu.

Na razie obowiązuje ostrzeżenie o upałach. W czterech powiatach - gliwickim, raciborskim, lublinieckim i kłobuckim ma być najgoręcej, nawet do 37 stopni Celsjusza.

Wysoka temperatura sprawia, że w powietrzu jest coraz więcej ozonu. Dopuszczalne normy zostały przekroczone w siedmiu miejscach, głownie w środkowej i południowej części województwa. Największe, niespełna dwudziestoprocentowe przekroczenie zanotowano w Goczałkowicach.

W niektórych rzekach z powodu wysokiej temperatury poziomy wody wahają się od kilkudziesięciu do nawet zaledwie kilku centymetrów. Na przykład obecnie poziom Olzy w Cieszynie wynosi 6 centymetrów. Z kolei Odra w Krzyżanowicach ma zaledwie 62 centymetry.

Opracowanie: