Uczniowie 27 katowickich szkół średnich będą mogli poprzez aplikację zgłosić anonimowo nauczycielom incydenty przemocy. W placówkach zostanie bowiem wdrożony system RESQL. Narzędzie, działające też w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim, stworzyli i rozwijają psychologowie z Uniwersytetu SWPS.

Jak poinformowała rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk, szersze wdrożenie rozwiązania, z którego skorzystają uczniowie, jest możliwe dzięki współpracy miasta z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Aplikację wdrożyła już katowicka Szkoła Podstawowa nr 58 z oddziałami integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej.

Narzędzie składa się z kilku elementów. Przede wszystkim to aplikacja mobilna umożliwiająca anonimowe zgłoszenia incydentów przez uczniów i obsługę tych zgłoszeń przez nauczycieli - interwentów, którzy we współpracy z innymi pracownikami szkoły podejmują działania.

System zawiera zestaw możliwych do wykorzystania interwencji, ułatwiający pracownikom podejmowanie odpowiednich decyzji i planowanie działań. Szkoła otrzymuje materiały dotyczące reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz scenariusze działań związanych z poszczególnymi sytuacjami przemocy rówieśniczej.

Obsługa w czterech językach

System uzupełniają zweryfikowane w środowisku szkolnym scenariusze lekcji wychowawczych, dotyczące problematyki przemocy, relacji w klasie, klimatu klasy i szkoły. Uczniowie dostają materiały o przemocy rówieśniczej. System umożliwia obsługę w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Jak zasygnalizował wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, do 27 kwietnia w szkołach średnich będą trwały warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

Obserwujemy, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, a biorący w nich udział są bardzo aktywni. Aplikację już wcześniej wdrożyła u siebie szkoła podstawowa nr 58. Dzięki temu wiemy, że świetnie się sprawdza - wskazał Bojarun.

RESQL to system, który w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo potrzebny. Bazuje on na bardzo wysokim zasobie merytorycznym, który opracował zespół psychologów, pedagogów - ekspertów i praktyków z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS - wyjaśnił psycholog w X Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach Marcin Kręgiel.

Komunikuje on społeczność uczniowską z koordynatorem za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Komunikacja jest zupełnie anonimowa - uściślił psycholog.

Anonimowe zgłoszenia

System nie pobiera żadnych danych osobowych, nawet numeru IEM urządzenia. Koordynator ma czas na przeanalizowanie zgłoszenia i skomunikowanie się z anonimową osobą zgłaszającą, aby wykluczyć żarty i ocenić wiarygodność zgłoszenia. Kręgiel podkreślił, że w katowickich szkołach są specjaliści, którzy otrzymują zgłoszenia o przemocy i potrafią na nie reagować, jednak droga oficjalną zgłaszany jest tylko mały procent zdarzeń. Anonimowość może ułatwić przekazywanie informacji i interwencję.

Kręgiel zaznaczył ponadto, że rozwiązanie zapewnia materiały do prowadzenia zajęć z młodzieżą, ale też rodzicami nt. przeciwdziałania przemocy, promocji zdrowia psychicznego czy budowania relacji.

Wdrożenie systemu obejmuje: warsztaty dla nauczycieli (interwentów) z jego obsługi, szkolenie dla samorządów uczniowskich, pakiet lekcji wychowawczych o przemocy rówieśniczej w oparciu o gotowe scenariusze (w tym w języku rosyjskim oraz ukraińskim), materiały informacyjne i szkoleniowe, w tym wideo, dobre praktyki i wsparcie koordynatora (mailowe i telefoniczne).

RESQL jest kolejnym w Katowicach rozwiązaniem finansowanym przez UNICEF, mającym sprzyjać bezpieczeństwu i integracji dzieci i młodzieży w kontekście m.in. napływu dzieci z Ukrainy. Od początku roku Żłobek Miejski wdraża tam projekt obejmujący m.in. aplikację LiveKid, za której pośrednictwem rodzice są np. na bieżąco informowani, jak dziecku mija dzień w żłobku.

UNICEF wspiera Katowice w realizacji działań na rzecz integracji społeczności polsko-ukraińskiej, ze szczególnym naciskiem na te przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach - ochrona dziecka, zdrowie, higiena i żywienie, edukacja, rozwój i partycypacja młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy.

Program zakłada m.in. organizację integracyjnych zajęć międzykulturowych, stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie 13 oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę. Wartość wszystkich tych działań to 46 mln zł.

Szkoły czy samorządy zainteresowane wykorzystaniem aplikacji RESQL mogą zdobyć o niej informacje na stronie resql.pl.