Podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce na Podkarpaciu, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt spreparowanej głowy aligatora. Jest to chroniony gatunek, zagrożony wyginięciem.

Spreparowany okaz chronionego gada został wykryty w samochodzie, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. 

„Jest to aligator missisipski (Alligator mississippiensis) należący do rzędu Crocodylia spp, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty” – powiedziała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Edyta Chabowska.

41-letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak wynika z danych podkarpackiej KAS, od początku tego roku w regionie udaremniono już kilkanaście przypadków przemytu okazów objętych ochroną. Wśród nich były też żywe zwierzęta m.in. papuga żako, papuga mnicha, żółw stepowy oraz kilkaset pijawek lekarskich.