W Markowej na Podkarpaciu w niedzielę, 10 września, odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Oto najważniejsze informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu oraz utrudnień, jakie zostaną wprowadzone w najbliższych dniach.

Uroczystości związane z beatyfikacją rodziny Ulmów odbędą się w parafii w Markowej w sobotę i niedzielę, 10-11 września. W sobotę o godzinie 9 rozpoczną się obchody Podkarpackiego Święta Młodych, a na niedzielę, na godzinę 10, zaplanowano mszę świętą.

Miejscowość Markowa znajduje się w powiecie łańcuckim (woj. podkarpackie).

Podkarpacka policja oraz lokalny urząd gminy wydały komunikaty dotyczące zmian w organizacji ruchu i utrudnień w związku z beatyfikacją.

Sobota, 9 września

Jak informuje podkarpacka policja, w sobotę, 9 września, z ruchu kołowego i pieszego, zostanie wyłączona ul. Dworska w Markowej, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 881, do budynku Domu Kultury w Markowej. Powyższy zakaz nie dotyczy mieszkańców tej ulicy.

W sobotę, parkingi dla samochodów osobowych wyznaczone będą wzdłuż następujących dróg, na których w tym dniu będzie obowiązywać ruch jednokierunkowy: 

  • parking II - droga powiatowa Markowa - Gać, odcinek od miejscowości Gać do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 881, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa;
  • parking III - droga gmina Lipnik - Markowa,  ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa;
  • parking IV - droga powiatowa Markowa - Gać, odcinek od drogi na Husów do Biblioteki w Markowej, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Gać.

Dodatkowo, w miejscowości Gać 267 (stadion) wyznaczono parking I dla osób, które przyjechały samochodami osobowymi spoza archidiecezji - przekazuje podkarpacka policja.

Komunikat w sprawie zmian w ruchu drogowym w sobotę, 9 września, wydał również Urząd Gminy Markowa.

Niedziela, 10 września

Jak poinformowała podkarpacka policja, kierowcy samochodów osobowych, po wieczornym koncercie, proszeni są o opuszczenie parkingów w związku ze zmianą organizacji ruchu, która będzie obowiązywać w niedzielę 10 września

"W dniu beatyfikacji, dla ruchu kołowego, zamknięty będzie odcinek drogi wojewódzkiej nr 881 relacji Sonina - Markowa, droga gminna relacji Kosina - Markowa oraz ul. Dworska w Markowej" - czytamy w komunikacie mundurowych.

W niedzielę, parkingi dla samochodów osobowych wyznaczone będą wzdłuż następujących dróg, na których w tym dniu będzie obowiązywać ruch jednokierunkowy: 

  • parking II - droga powiatowa relacji Albigowa - Sonina, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Albigowa;
  • parking III - droga gmina Lipnik - Markowa, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa;
  • parking IV - droga gminna Głuchów - Zagrody "Przecznice", ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa.

Dodatkowo, w miejscowości Gać 267 (stadion) wyznaczono parking I dla osób, które przyjechały samochodami osobowymi spoza archidiecezji - podaje podkarpacka policja.

W niedzielę parkingi dla autobusów oraz busów wyznaczone będą wzdłuż następujących dróg, na których w tym dniu będzie obowiązywać ruch jednokierunkowy:

  • parking A - droga powiatowa Markowa - Gać, odcinek od drogi na Husów do Biblioteki w Markowej, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Gać;
  • parking B - droga powiatowa Markowa - Gać, odcinek od miejscowości Gać do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 881, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa;
  • parking C - droga wojewódzka nr 881, odcinek od granicy gminy Kańczuga do skrzyżowania Markowa - Gać, ruch jednokierunkowy w stronę miejscowości Markowa.

Komunikat w sprawie zmian w ruchu drogowym w niedzielę, 10 września, wydał również Urząd Gminy Markowa.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości dojazdu oraz umiejscowienia parkingów, w dniach 9 oraz 10 września, znajdują się na stornie organizatora w zakładkach: Koncert oraz Beatyfikacja.

Ważne informacje dotyczące uroczystości można znaleźć również TUTAJ.

Rodzina Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Papież Franciszek 17 grudnia 2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej