Poznań od piątku stanie się centrum zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Udział w tegorocznej edycji Poznań Ice Festival potwierdziło 24 artystów z 9 krajów, w tym z Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i z Finlandii.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się na ul. Św. Marcin. W piątek od godz. 16.00 widzowie będą mogli zobaczyć konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i 2,5 godziny, aby zobrazować tegoroczny temat konkurencji, jakim jest "kosmos".

Udział w tegorocznej edycji Poznań Ice Festival potwierdziło 24 artystów z 9 krajów, w tym z Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i z Finlandii.

Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu - Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru - każdy w identycznej bryle lodu. Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników  można będzie oglądać w godz. 12.00-18.00.


W niedzielę odbędzie się konkurs główny. Dwanaście drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie rzeźb na dowolny temat. Zmagania rozpoczną się o godz. 9.00 i potrwają do 17.00. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi ok. godz. 18.00.

Ponadto ok. godz. 19.00 na poznaniaków będzie czekał specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie, połączony z muzyką i efektami świetlnymi. Na ostatni dzień festiwalu przygotowano także warsztaty dla dzieci. W godz. 12.00-15.00 najmłodsi będą mogli stworzyć swoje własne lodowe arcydzieła. 

Utrudnienia w ruchu

Urząd Miasta Poznania poinformował, że w związku z wydarzeniem od 8 do 10 grudnia ul. Św. Marcin będzie zamknięta dla ruchu pojazdów w obu kierunkach na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Ratajczaka. 

Magistrat zaznaczył, że ul. Gwarna i odcinek ul. Św. Marcin od ul. Piekary do ul. Ratajczaka będą wówczas dwukierunkowe, podobnie jak ul. Garncarska od strony ul. Taczaka. 

Objazd zamkniętego odcinka ul. Św. Marcin wyznaczono ulicami: Kościuszki, Ogrodową i Piekary. W tym czasie na ul. Gwarnej i Św. Marcin obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.