Siedmiu mężczyzn usłyszało zarzuty, a sześciu z nich zostało oskarżonych o podwójne zabójstwo - to finał śledztwa w sprawie zbrodni w wielkopolskim Pleszewie. W lutym ubiegłego roku grupa kilku napastników bestialsko skatowała trzech mężczyzn, dwóch z nich zmarło.

Do zdarzenia doszło w lutym 2022 roku w miejscowości Pleszew w Wielkopolsce. 

Dziś Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko grupie 7 mężczyzn, którzy w jednym z biur napadli wtedy na 3 osoby i skatowali je przy użyciu m.in. kijów bejsbolowych i metalowych pałek. Zmarło wówczas dwóch zaatakowanych mężczyzn w wieku 35 i 51 lat, trzeci został zabrany do szpitala.

Czego dotyczą zarzuty?

Jak poinformował RMF FM prok. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, śledztwo w sprawie śmiertelnego pobicia w Pleszewie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko siedmiu mężczyznom w wieku od 17 do 43 lat. Są to mieszkańcy Pleszewa oraz okolic.

W ramach tego postępowania 6 mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące podwójnej zbrodni zabójstwa, mieli oni działać "ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie" - podkreślił prokurator. 

Dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące handlu około 6 kilogramami metamfetaminy.

Jak przekazał RMF FM prok. Maciej Meler, w akcie oskarżenia przedstawiono również zarzuty dotyczące m.in. zaboru pojazdu marki BMW, kradzieży pieniędzy w kwocie 5 tysięcy złotych, a jedna osoba słyszała zarzut niezawiadomienia organów ścigania o planowanym zabójstwie.

Co grozi oskarżonym?

Jak poinformował prok. Maciej Meler, "charakter obrażeń, premedytacja, z jaką działali sprawcy, skutkował tutaj przyjęciem przez prokuratora wypadku działania ze szczególnym okrucieństwem - grozi za to oskarżonym nie mniej niż 12 lat, a górną granicą jest kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Wszyscy z oskarżonych mężczyzn są tymczasowo aresztowani. Trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy przez sąd.

"Sprawcy działali z pełną premedytacją"

Do zdarzenia doszło 13 lutego 2022 roku (niedziela). Przed godziną 12 dyżurny komendy policji otrzymał zgłoszenie telefoniczne, z którego miało wynikać, iż w jednym z pomieszczeń biurowych na terenie Pleszewa 6 osób miało dokonać pobicia trzech mężczyzn. Okazało się, że mundurowych zawiadomił mężczyzna, który był jednym z napastników.

Sprawcy działali z pełną premedytacją, bezpośrednio kilka dni przed (dniem 13 lutego 2022 r. - red.) spotkali się dokonując podziału ról, gromadząc sprzęt, jaki miał służyć im w dokonaniu tej zbrodni. Były to kije bejsbolowe, pałki, elementy metalowych rur, a także bagnet zakupiony przez jednego z obecnie z już oskarżonych. Bezpośrednio przed zdarzeniem w okolicznym lesie ukryli worki oraz łopaty, gdzie zamierzali pochować ofiary planowanej napaści - relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak podaje, "bezpośrednio przed zdarzeniem osoby te udały się do biura, gdzie schowały się w jednym z pomieszczeń, czekając na umówiony znak". Po rozpoczęciu ataku jeden ze sprawców udał się na dół, zamykając drzwi i uniemożliwiając pokrzywdzonym ucieczkę.

W zakresie bezpośredniej motywacji sprawców ustalono, że wyłącznie dwóch z mężczyzn oskarżonych posiadało i działało w celu zemsty na tle rozliczeń gospodarczych. Pozostałe osoby nie miały wiedzy odnośnie relacji łączących te osoby, zostały jedynie poproszone o udział w tym zdarzeniu i same nie potrafiły racjonalnie podać powodów udziału w nim - podał rzecznik prokuratury. Dodał, że "bezpośrednio po zdarzeniu mężczyzna, który był zawiadamiającym, podejmował czynności, które miały uprawdopodobnić, iż był on jedną z ofiar tego zdarzenia".