Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o dzielenie się drogocennym darem jakim jest krew. Zapasy tego "leku" bardzo mocno spadły - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez tę placówkę w mediach społecznościowych.

W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem ze strony wszystkich szpitali w województwie warmińsko-mazurskim, stany magazynowe krwi bardzo mocno spadły.

"Jeśli tylko macie grupę krwi 0 RhD(-) lub 0 RhD(+), zapraszamy pilnie na nasze krwiodawcze fotele. Również duży spadek notujemy w obrębie grupy A RhD(+), dlatego jeśli tylko możecie, jesteście zdrowi, to przyjdźcie oddać krew. Wspólnie jesteśmy w stanie uratować tyle żyć, ile tylko zdołamy. Wierzymy w moc Waszych serc i w siłę tego najważniejszego mięśnia w naszym ciele, który nieustannie pompuje życiodajne kropelki. Wiemy, że na Was zawsze można liczyć!"- brzmi komunikat RCKiK w Olsztynie.

Kto może być dawcą krwi?

Krwią może "podzielić się" osoba zdrowa, nieprzyjmująca na stałe żadnych leków i przebadana, w wieku od 18. do 65. roku życia, o wadze powyżej 50 kg. 

Krwi nie mogą oddawać kobiety w czasie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu, nie wolno również po  wykonaniu tatuażu lub założeniu kolczyków w ostatnich sześciu miesiącach i przy opryszczce. 

Krwiodawcom przysługują przywileje

Są to dwa dni wolnego od pracy i czekolada, którą krwiodawcy otrzymują jako posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi. Honorowym Dawcom Krwi przysługuje również ulga podatkowa wysokości uzależnionej od ilości oddanej krwi. Zasłużeni krwiodawcy mają zniżki na określone leki. 

Gdzie w Olsztynie można oddać krew?

Krew można oddać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Malborskiej oraz w sześciu oddziałach terenowych na Warmii i Mazurach.