​Klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie została uznana w niedzielę za najlepszego konia 44. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Wygrała ona także Czempionat Polski klaczy starszych. W pokazie zaprezentowano 120 koni ze stadnin państwowych i prywatnych. W stadninie w Janowie Podlaskim dziś aukcja koni arabskich Pride of Poland.

Najlepszym koniem 44. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi została siwa 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Wygrała ona także Czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najpiękniejszą klacz pokazu. 

Czempionat Polski klaczy młodszych (czyli dwu- i trzyletnich) zdobyła klacz El Medida ze stadniny w Michałowie. Z kolei czempionką klaczy rocznych została Labonita wyhodowana również w Michałowie. 

Czempionem Polski ogierów starszych został ogier Psyche Keret z prywatnej stadniny Chrcynno-Pałac. Czempionat Polski ogierów młodszych zdobył ogier Nahil Al Khalediah z prywatnej hodowli Polska AKF. Natomiast Czempionem Polski ogierów rocznych został El Medar ze stadniny koni w Michałowie. 

Po raz drugi w Janowie Podlaskim wręczono nagrodę dodatkową Best in Show Pure Polish, której fundatorem jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Nagroda przyznana może być dla koni spełniających wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie. W tym roku otrzymała ją klacz El Medida ze stadniny w Michałowie.

Trzy dni rywalizacji

44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego pokazu zgłoszono około 120 koni, zarówno ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce - jak i należących do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu.

Po południu w Janowie Podlaskim odbędzie aukcja koni arabskich Pride of Poland. Licytowanych na niej będzie 20 arabów, w większości klacze wyhodowane w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Obecność potwierdzili kupcy m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, RPA, Izraela, Szwecji, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch. W tym roku będzie można też licytować konie online. 

Zdaniem Krzysztofa Kierzka, prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, który jest koordynatorem imprezy, jest spore zainteresowanie kupców i - jak podkreślił - z optymizmem patrzy na wieczorną licytację. 

Zapytany został też przez dziennikarzy o przewidywania, co do wysokości kwot na aukcji w kontekście epidemii i wojny na Ukrainie. Konie arabskie są dobrem luksusowym, więc przewidywanie cen w takiej sytuacji ekonomicznej i politycznej, która dzieje się w tej chwili na świecie, byłoby wróżeniem z fusów i nie podejmujemy się tego robić. Konie są dobre i myślę, że osiągną dobre ceny - ocenił prezes. 

W poniedziałek zaplanowano natomiast Letnią Aukcję Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będzie prezentowanych 25 koni - 22 klacze i trzy ogiery. 

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższe ceny na licytacji - po 450 tys. euro - osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady ogier Equator oraz siwa klacz Emandorissa.