"KOWR odwołał ze stanowiska prezesa zarządu spółki panią Hannę Sztukę i w jej miejsce powołał na to stanowisko pana Marcina Oszczapińskiego" - czytamy w komunikacie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa opublikowanym na ich stronie internetowej. W związku z tą decyzją zakończył się rozpoczęty kilka dni temu protest pracowników, którzy nie chcieli, aby stadninie szefowała Hanna Sztuka.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze zapewnienie bieżącej działalności Spółki "Stadnina Koni Janów Podlaski" Sp. Z o.o., zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami na podstawie art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych, z dniem 17 marca 2023 r. dokonał zmian w składzie Zarządu Spółki - brzmi treść komunikatu KOWR-u.

Koniec protestu w stadninie

Jak ustalił RMF FM, powołanie nowego szefa ośrodka spowodowało zakończenie protestu pracowników.

Ja na chwilę się oddaliłam od bramy. Byłam w stajni przy koniach i usłyszałam wybuchy radości, więc szybko przybiegłam sprawdzić, co się stało, choć podejrzewałam, że jest jakaś korzystna decyzja dla pracowników i dla stadniny oczywiście - relacjonowała Ewa Krzakowska-Łazuka ze stadniny w Janowie.

Jak podkreśliła, "rozchodzimy się do normalnego trybu pełnienia obowiązków". Zwijamy transparenty, likwidujemy barykady - dodała.

Kim jest nowy prezes?

Nowy prezesem - jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - został Marcin Oszczapiński. Był on wcześniej związany z ośrodkami zajmującymi się hodowlą m.in. bydła. W Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy pełnił funkcję dyrektora ds. kontaktów zagranicznych.

KOWR nie udziela komentarzy po ogłoszeniu tej decyzji. W krótkiej rozmowie telefonicznej z pracownicą ośrodka reporter RMF FM Mateusz Chłystun usłyszał jedynie, że nowo powołany szef powinien zaspokoić oczekiwania pracowników stadniny w Janowie.

Protesty trwały od wtorku

Pracownicy państwowej stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskich protestowali od kilku dni - domagali się oni odwołania Hanny Sztuki z funkcji prezes, którą powołano we wtorek.

Wtorkowe powołanie było już szóstą zmianą na stanowisku prezesa państwowej stadniny koni w Janowie Podlaskim od 2016 roku, kiedy to - były już - minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z Janowa Podlaskiego odwołał ówczesnego prezesa Marka Trelę, a z Michałowa - Jerzego Białoboka.

Pracownicy nie chcieli nowej prezes, bo uważali ją za osobę kontrowersyjną. Twierdzili też, że stadnina po latach zawirowań wychodzi na prostą i zmiana prezesa nie jest zasadna. Pracownicy nie chcieli wpuścić na teren obiektu Hanny Sztuki.

Prowadzone w czwartek negocjacje pomiędzy protestującymi pracownikami a przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zostały przerwane po tym, jak nowo mianowana prezes Hanna Sztuka wkroczyła na teren stadniny koni w Janowie Podlaskim i w asyście policji próbowała wejść do budynku, w którym odbywały się rozmowy.

O stadninie koni w Janowie Podlaskim

Stadnina w Janowie Podlaskim jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Zgodnie z informacją zamieszczoną na jej stronie, obecnie stadnina ma 16 stajni, w których przebywa 295 koni czystej krwi oraz 700 sztuk bydła.

Co roku w sierpniu Janów Podlaski przyciąga rzesze hodowców i miłośników koni arabskich czystej krwi za sprawą dwóch wydarzeń - Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który organizowany jest od 1979 roku, oraz aukcji koni arabskich Pride of Poland (pod tą nazwą od 2001 r.). Pierwsza aukcja odbyła się w 1970 roku.