​Wykonawca zgłosił już koniec prac. Jednak na korzystanie z Dworca Metropolitalnego w Lublinie trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. Nowoczesna konstrukcja wzbudza zainteresowanie i podziw.

Dworzec przykuwa uwagę

Mieszkańcy i turyści nie przechodzą obojętnie. Każdy się ogląda. 

Trudno się dziwić. Konstrukcja jest oryginalna, nowoczesna. Dworzec ma być w pełni samowystarczalny energetycznie, z tarasem widokowym na dachu. Na razie jednak mimo zgłoszenia końca prac, płot okalający teren nie zniknął. I tak będzie przez kilka tygodni - mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Zgodnie z umową 20 października minął termin zakończenia budowy dworca Lublin. Wykonawca zawiadomił o ukończeniu pracy przy budynku, wcześniej wpłynęło zgłoszenie dotyczące dróg. Teraz kolej na odbiór obiektów.

Otwarcie dworca na początku roku

Zakładamy, że procedura ta potrwa kilka tygodni. Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Biorąc pod uwagę te wszystkie formalności, zakładamy, że otwarcie Dworca Lublin nastąpi z początkiem nowego roku - informuje Góźdź.

Dworcem będzie administrował Zarząd Transportu Miejskiego. 

Rzeczniczka ZTM Monika Fisz informuje, że zakupiono już znaczną część wyposażenia do pomieszczeń administracyjno-biurowych oraz sprzęt komputerowy. Jest już wyposażenie pomieszczeń dla kierowców.

Kompletujemy zespół do obsługi dworca. Mamy już pracowników technicznych i specjalistów z branży informatycznej. Obecnie finalizujemy zatrudnienie obsługi dworca, m.in. dyspozytorów - mówi Monika Fisz. 

Linie miejskie i podmiejskie w jednym miejscu

Dworzec Metropolitalny w Lublinie znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego. Będzie przeznaczony do obsługi komunikacji miejskiej i podmiejskiej, a także linii PKS i busów  prywatnych przewoźników. 

Trwają prace nad siatką połączeń, w której uwzględnione zostaną liczne uwagi mieszkańców, zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych. Ostateczna koncepcja ma być przedstawiona w połowie listopada.