Teksty Boba Dylana złożyły się na spektakl muzyczny w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, w którym po raz pierwszy na scenie wystąpią studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Trzygodzinne przedstawienie będzie dla nich okazją do zaprezentowania swoich umiejętności.

Spektakl poświęcony jest postaci noblisty Boba Dylana i jego twórczości. Oprócz piosenek pojawią się w nim jego teksty beletrystyczne z książek "Tarantula" czy "Kroniki, tom 1".  Z tych tekstów spróbowaliśmy ułożyć opowieść o przyjeździe Dylana na początku lat 60. do Nowego Jorku. Trafił tam, jak każdy muzyk, po to, by zrobić karierę, ale także dlatego, że jego idol młodości, którym był absolutnie zachwycony, Woody Guthrie - wędrowny muzyk, śpiewający często za jedzenie czy nocleg - znalazł się z szpitalu psychiatrycznym - wyjaśnił autor scenariusza i reżyser przedstawienia Wojciech Kościelniak.

Dylan, który odwiedzał swojego idola w tej placówce, napisał dla niego jedną ze swoich pierwszych piosenek "Piosenkę dla Woody'ego". Usłyszał ją potem John Hammond z wytwórni Columbia Records i ujęty siłą utworu, zaprosił autora do studia nagraniowego, co zapoczątkowało karierę przyszłego noblisty.

To według mnie piękna historia, która mówi o tym, że oddając hołd swojemu idolowi, możemy zajść dużo wyżej niż patrząc tylko w głąb siebie. Wydaje mi się, że to ważne obecnie, gdy każdy w wyścigu po sławę, karierę i pieniądze głównie promuje siebie. W przypadku Dylana było inaczej - dodał Kościelniak.

Specjalnie na potrzeby spektaklu dyplomowego przygotowano nowe, uwspółcześnione aranżacje piosenek Dylana. 

"To zresztą zgodne z wytycznymi Dylana, który w swoich wspomnieniach napisał, że jeśli ktoś bierze jego piosenkę, to lepiej, by zrobił ją po swojemu a nie kopiował wykonanie autora. Uszanowaliśmy to, co dylanowskie, ale staraliśmy się też dodać coś od siebie" - podkreślił reżyser.

Kilkanaście piosenek to głównie solowe popisy młodych aktorów, których wokalnie przygotowała Julia Chmielnik. Towarzyszyć będzie im zespół muzyczny pod kierownictwem Marcina Powalskiego.

Premiera dyplomu studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi z rocznika 2021/2022 odbędzie się 13 kwietnia w Teatrze Studyjnym.