Od 1300 złotych za mieszkanie z kilkoma osobami do 1800 złotych za wynajem kawalerki lub prywatny akademik - tak wyglądają ceny w Łodzi. Na stawki duży wpływ mają lokalizacja i warunki, jakie są w mieszkaniu. Dziś w Łodzi naukę rozpoczyna 75 tys. studentów.

Zdobycie mieszkania lub miejsca w akademiku, to największe wyzwanie dla studentów. Ci, którzy rozpoczynają naukę na pierwszym roku przyznają, że wynajem lokum spędzał im sen z powiek.

Było ciężko, ale nam się akurat udało wynająć mieszkanie - mówi studentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Jednak było dużo sytuacji, w których ktoś musiał zrezygnować ze studiów, bo nie miał gdzie mieszkać.

Takie sytuacje zdarzały się w Krakowie i Wrocławiu - opowiadają studenci. W Łodzi tak drastycznych problemów nie było.

Z mieszkaniami w tym roku było naprawdę ciężko, bo nie jesteśmy z Łodzi i zaczynamy pierwszy rok - mówił młody chłopak. Trudno było znaleźć coś w dobrej cenie i lokalizacji - dodał.

Chłopak podaje przykład, że ostatecznie wynajmuje mieszkanie 3-osobowe oddalone od uczelni o 20 minut. Koszt to 1000-1300 zł miesięcznie bez mediów.

O problemach z poszukiwaniem lokum słyszeli wszyscy, z którymi rozmawiamy. Kawalerki nie są bardzo poszukiwane, bo są rzadkie, a co za tym idzie - drogie. W Łodzi trzeba wyłożyć co najmniej 1800 złotych.

Sytuację nieco ratują domy studenckie. O pokój w prywatnym akademiku starałam się, gdy tylko dowiedziałam się, że dostałam się na studia - już od połowy lipca - podaje przykład jedna z dziewcząt. Mam teraz większy pokój z aneksem kuchennym i własną łazienką za 1800 złotych miesięcznie.

Wniosek jest jeden: żeby studiować, trzeba być zaradnym i zamożnym

 

 

Opracowanie: