PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował, że w Łodzi powstanie nowy przystanek. Inwestycja jest realizowana na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny, a jej szacowana wartość to ok. 9 mln zł.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zlokalizowany będzie pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego - podaje portal tulodz.pl.

Jak przekazał Rafał Wilgusiak, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., nowe perony na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny zapewnią sprawne połączenie z komunikacją miejską.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki z pociągu m. in. na tramwaj zapewnią schody- zaznaczył.

Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane zostaną też windy na nowe wiadukty drogowo-tramwajowe. Wybudowany będzie również parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja zrealizowana zostanie w formule "projektuj i buduj". Prace budowlane zaplanowano w 2024 roku. Zespół Prasowy informuje, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły już przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku. 

Kolejne kolejowe inwestycje w województwie łódzkim

W ramach "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" woj. łódzkim na liście podstawowej znalazł się m. in. Tomaszówek, gdzie prace już zostały zrealizowane. Ponadto jest również Zgierz Rudunki i Jedlicze k. Zgierza, gdzie już na wiosnę zaplanowano rozpoczęcia prac budowlanych.

Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi w 2023 roku będą dotyczyć zaprojektowania i wybudowania przystanków Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne.