W czwartek i piątek w Łodzi zorganizowane zostanie spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Szefowie dyplomacji krajów członkowskich tej organizacji, będą dyskutować w gmachu EC1 przy ul. Targowej i w salach konferencyjnych dworca Łódź Fabryczna. To oznacza zmiany w organizacji ruchu. Zamknięta zostanie też część autobusowa dworca Łódź Fabryczna - zapowiada Urząd Miasta.

Kierowcy muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu w godzinach popołudniowych 30 listopada oraz w godzinach porannego i popołudniowego szczytu 1 i 2 grudnia. Zmiany w kursowaniu autobusów będą obowiązywać od 30 listopada do 2 grudnia.

Utrudnienia w ruchu

Największej liczby zmian i utrudnień w ruchu należy spodziewać w okolicach EC1 i dworca. 

Pierwsze z nich pojawią się 30 listopada w godzinach popołudniowych. Od 30 listopada do 2 grudnia zamknięta zostanie dla ruchu:

  • ul. Sass-Zdort,
  • plac Dąbrowskiego
  • oraz czasowo zamknięta będzie ul. Orla i ul. Tuwima.

Pojawią się również zakazy parkowania na ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, ul. Łąkowej przy al. Mickiewicza, placu Dąbrowskiego, ul. Tuwima od ul. Targowej do ul. Kilińskiego oraz ul. Kilińskiego przy parku Sienkiewicza.

Zakaz parkowania dotyczył będzie również mieszkańców. Jak informuje Urząd Miasta Łodzi należy bacznie przyglądać się znakom, by uniknąć odholowania pojazdu.

Kolumny przewożące członków delegacji będą jeździć nie tylko z hoteli, ale także z lotniska. W czasie ich przejazdu ruchem kierować będzie policja. Zatrzymania ruchu mogą nastąpić na ul. Zachodniej i al. Kościuszki, na trasie W-Z, na ul. Kopcińskiego oraz na alei Scheiblerów i Grohmanów.

Dworzec Łódź Fabryczna

W czasie trwania szczytu OBWE  funkcjonował będzie dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, zamknięta zostanie jego część autobusowa.

Autobusy do Piotrkowa Trybunalskiego będą odjeżdżać z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych przy al. Rodziny Poznańskich, a pozostałe dalekobieżne z placu Mikulskiego (krańcówka przy ul. Wydawniczej). Takie rozwiązanie będzie obowiązywać trzy dni, od 30 listopada do 2 grudnia.

Dla podróżnych uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez całą dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a placem Mikulskiego.

Zmiany w funkcjonowaniu MPK Łódź

Zmienioną trasą pojadą również autobusy i tramwaje kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Dla ułatwienia trasy pozostaną takie same, jak obecnie podczas prac na ul. Narutowicza.

Linie 12 i 18 kursować będą przez al. Rodziny Poznańskich, ul. Węglową i ul. Tramwajową. Na tych liniach należy spodziewać się dużych utrudnień ze względu na bliskość z miejscem, gdzie odbędą się obrady OBWE. Natomiast linia 9 kursować będzie na Radiostację.

W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1. Kursować będzie na trasie dworzec Łódź Chojny, ul. Kilińskiego, ul. Wigury, ul. Sienkiewicza, ul. Brzeźna, ul. Piotrkowska, ul. Tymienieckiego, ul. Kilińskiego, ul. Broniewskiego, ul. Rzgowska, ul. Bankowa, ul. Śląską, dworzec Łódź Chojny.

Autobusy dojeżdżające na dworzec Fabryczny pojadą w głównej mierze przez ul. Jaracza i ul. Polskiej Organizacji Wojskowej do al. Rodziny Poznańskich, a w drugą stronę wyjadą przez ul. Uniwersytecką w kierunku ronda Solidarności lub ul. Jaracza do ul. Sterlinga.

W trakcie wstrzymania ruchu i zamknięć na ul. Tuwima, autobusy linii 80 i 83 pojadą trasą objazdową w stronę centrum przez al. Rodziny Grohmanów, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, ul. Kilińskiego, ul. Traugutta i ul. Sienkiewicza do ul. Tuwima. W drugą stronę pojadą przez ul. Struga, ul. Wólczańską, ul. Radwańską, ul. Brzeźną, ul. Sienkiewicza, ul. Wigury, ul. Kilińskiego, ul. Fabryczną i ul. Przędzalnianą do al. Piłsudskiego lub ul. Tuwima.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zrzesza 57 krajów poza europejskimi także Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Rosję. Jej celem jest zapobieganie konfliktom w Europie. 

W 2022 r. OBWE przewodniczy Polska. Już wiadomo, że Polska przekazała Rosjanom informację, iż w skład delegacji nie powinny wejść "osoby objęte sankcjami przez Unię Europejską po nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, włącznie z ministrem Ławrowem".