Od tygodnia w całej Polsce zbierane są dary dla Ukraińców uciekających z ogarniętego wojną kraju. Organizowane są dla nich noclegi i transport. Wciąż jednak pojawia się mnóstwo pytań? Jak więc pomagać mądrze? Czego potrzebują uchodźcy? Na te i inne pytania odpowiadał Andrzej Kulig, pierwszy zastępca prezydenta Krakowa.


Publikujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Jak długo potrwa zbiórka żywności i rzeczy potrzebnych uchodźcom?

Nie przewidujemy końca zbiórek. Apelujemy wręcz o kontynuację pomocy. Mamy świadomość, że te potrzeby nie maleją, ale rosną. Z każdym pociskiem, bombą, rakietą spadającą na obiekty cywilne na Ukrainie przybywa osób bezdomnych i potrzebujących naszego wsparcia. Będziemy pomagać, dopóki będą ginęli niewinni cywile.

Gdzie przyjmowane są rzeczy?

Od osób indywidualnych na Stadionie Miejskim im. H. Reymana. Rzeczy są zbierane aż do odwołania, w tygodniu od godziny 12.00 do 18.00, a w weekend od 9.00 do 15.00. Dary od instytucji: szkół, przedszkoli, firm lub organizacji, które zbierały dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu przyjmujemy w hali zlokalizowanej na Rybitwach, w okolicach ul. Bartników 10. Ze względu na dojazd prosimy, by transport odbywał się pojazdami o wadze poniżej 3,5 tony

Jaka ma być data przydatności do spożycia przekazywanej żywności?

Produkty z dłuższym okresem przydatności do spożycia trafią za granicę. Te z krótszą zostaną przekazane uchodźcom przebywającym w Krakowie.

Co teraz jest potrzebne?

Nie tylko żywność i podstawowe środki higieny osobistej, ale także chemia domowa: proszki do prania, płyny do mycia naczyń. Potrzebne są koce, śpiwory, pościel i ręczniki. Prosimy, aby w miarę możliwości przekazywane rzeczy były nowe. Bardzo potrzebna jest nowa bielizna.

Zbieramy także podstawowe leki, które mogą być kupione w aptece bez recepty - środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe itp. Potrzebne są bandaże, plastry, opatrunki jałowe. Prosimy, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.

Nie zbieramy odzieży ani zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności. Jest natomiast prośba o żywność świeżą, ale szczelnie zapakowaną: żółte sery, wędliny, serki do kanapek itp.

Potrzebna jest także nowa ciepła odzież i odzież termiczna, która jest przekazywana tym, którzy czekają w kilometrowych korkach na granicy. Rzeczy te przekazujemy także obrońcom ukraińskich miast.

Ilu uchodźców jest w Krakowie?

Uchodźcy docierają do nas w różny sposób. Dla niektórych Kraków jest miastem docelowym, bo mają tu rodziny. Ale jest też miejscem tranzytowym, dla tych, którzy przemieszczają się do innych miast w Polsce i państw w Europie. Liczba ta jest zmienna, zwiększa się, ale nikt teraz nie ma szczegółowych danych.

Jak będzie wyglądać opieka zdrowotna nad uchodźcami, którzy są chorzy?

Zgodnie z informacjami płynącymi z rządu i ze zmienionymi przepisami NFZ, wszystkie jednostki ochrony zdrowia mają przyjmować uchodźców z Ukrainy.

Kto zajmie się wyżywieniem uchodźców?

Nawiązaliśmy współpracę z World Central Kitchen, która organizuje gigantyczne kuchnie, które będą żywić uchodźców. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli podać konkretne lokalizacje punktów wydających posiłki. Jedna kuchnia będzie dla tych, którzy przybywają bezpośrednio na dworzec w Krakowie, często pierwszy ciepły posiłek po wielu dniach. Druga dla tych, którzy będą przebywali w Krakowie i będą chcieli spożywać: śniadania, obiady i kolacje na podstawie talonów wydawanych przez MOPS

Jakie formy opieki miasto przewiduje dla ukraińskich dzieci?

Planujemy uruchomić coś w rodzaju żłobka, który będzie zlokalizowany w obiekcie Tauron Arenie. Mamy nadzieję  zatrudnić tam osoby z Ukrainy, panie posiadające odpowiednie wykształcenie. Zależy nam na tym, żeby dzieci, które dopiero zaczynają mówić w swoim języku nie czuły się obco, nie były przestraszone. Ostateczne informacje na ten temat powinny być podane jutro. Szkoły i przedszkola przyjmują już zapisy ukraińskich podopiecznych i uczniów. Będziemy musieli zadbać o asystentów kulturowych dla nich.

Czy komunikacja miejska w Krakowie jest dla uchodźców bezpłatna?

Tak. Uchodźcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo do końca marca. Przyjęliśmy odpowiednie regulacje.

Czy przyjęcie uchodźców w mieście jest wyzwaniem?

Po tym, co Polska przeżyła w 1939 roku mamy zdolność wczucia się w położenie tych, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy. Traktujemy to jako obywatelski obowiązek.Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie miasta na przyjęcie uchodźców i organizację zbiórek. To pracownicy Urzędu Miasta i instytucji miejskich, ale też wolontariusze, którzy pracowali z wielkim poświęceniem - niektórzy nawet po 36 godzin bez przerwy. Wszystkim dziękuję, to wspaniały odruch serca. Przedsiębiorcy oddają nam do dyspozycji swój transport ciężarowy, nie patrząc na koszty. Bardzo dziękuję. Zbliżamy się do 20 TIR-ów, które wysłaliśmy za granicę, nie licząc mniejszych samochodów z darami. Zależy nam na tym, żeby każda rzecz dotarła do najbardziej potrzebujących, których wskazuje nam strona ukraińska.

Jak Pan odebrał reakcję mieszkańców?

Te pierwsze dni były dla mnie gigantycznym zaskoczeniem. W ciągu kilku godzin zapełniły się nasze magazyny. Potrzebowaliśmy kolejnych powierzchni magazynowych. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy nieodpłatnie oddali nam hale. Przyjmujemy te dary nadal.

Zbiórka w Krakowie odbywa się na stadionie miejskim przy Reymonta codziennie od 12:00 do 18:00 i w weekendy od 9:00 do 15:00. 

Czego potrzeba? Lista

Osobom, które przybyły do Krakowa, przydadzą się:

  • żywność (głównie dla przyjeżdżających uchodźców). Chodzi o żywność świeżą, ale szczelnie/fabrycznie zapakowaną - żółte sery, wędliny, serki do kanapek.
  • podstawowe środki higieny osobistej,
  • nową bieliznę
  • chemia domowa: proszki do prania, płyny do mycia naczyń 
  • koce i śpiwory 
  • pościel i ręczniki. 
  • środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe 
  • bandaże, plastry, opatrunki jałowe. 

Organizatorzy proszą, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.

Zaznaczją, że nie zbierają odzieży, zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności. 

Pilnie potrzebują stretchu, taśmy i nożyków do pakowania darów.