Sąd aresztował dwóch tzw. kurierów nielegalnych migrantów zatrzymanych przez SG i policję na granicy Polski z Litwą, czyli wewnętrznej granicy UE - poinformował w poniedziałek Podlaski Oddział Straży Granicznej. Ukrainiec i Łotysz przewozili w samochodach dziewięć osób.

Zatrzymany do kontroli drogowej obywatel Ukrainy jechał bmw na łotewskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że przewozi czterech Hindusów i Nepalczyka, których zabrał na Litwie, nielegalnie przewiózł przez granicę do Polski i miał zawieźć do Niemiec.

Z kolei Łotysz kierował toyotą na estońskich numerach rejestracyjnych, został  zatrzymany do kontroli przez policję. Ten tzw. kurier przewoził czterech obywateli Afganistanu

W obu przypadkach po wykonaniu niezbędnych czynności obywatele Indii, Afganistanu i obywatel Nepalu zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Ukrainiec i Łotysz podejrzani są o organizację nielegalnego przekroczenia granicy. Na wniosek śledczych obaj zostali aresztowani na trzy miesiące. 

Ukrainiec dostał też decyzję zobowiązującą go do powrotu do kraju pochodzenia i zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 10 lat.