Nad Soczi króluje już olimpijski ogień! Zapalenia znicza dokonali słynna niegdyś łyżwiarka figurowa Irina Rodnina i legendarny hokeista Władisław Trietjak. O medale 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich walczyć będzie 2500 sportowców z 88 państw. Wśród nich - 59 reprezentantów Polski.

19:54 OLIMPIJSKI ZNICZ ZAPŁONĄŁ W SOCZI!

19:49 Olimpijska pochodnia już na stadionie! Wniosła ją tenisistka Maria Szarapowa, a później olimpijski ogień nieśli tyczkarka Jelena Isinbajewa, zapaśnik Aleksander Karelin i gimnastyczka artystyczna Alina Kabajewa (jak podają rosyjskie gazety: partnerka życiowa Władimira Putina). Na końcu pochodnię przejęli Irina Rodnina z Władisławem Trietjakiem.

19:41 Przysięgi olimpijskie złożyli przedstawiciele sportowców i trenerów.

19:38 Flaga olimpijska powiewa na maszcie obok flagi rosyjskiej:

19:36 Rozbrzmiewa olimpijski hymn. Pieśń wykonuje światowej sławy śpiewaczka operowa Anna Netrebko.

19:33 Znane osobistości nie tylko świata sportu, m.in. kosmonautka Walentina Tierieszkowa, reżyser Nikita Michałkow i hokeista Wiaczesław Fetisow, niosą flagę olimpijską w kierunku masztu:

19:26 WŁADIMIR PUTIN: "22. ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W SOCZI OGŁASZAM OTWARTYMI!"

19:24 Thomas Bach, szef MKOl, do olimpijczyków: "Przestrzegajcie reguł, grajcie fair, bądźcie czyści".

19:23 Thomas Bach, szef MKOl-u: "Jest możliwe współżycie pod jednym dachem bez dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu".

19:19 A to zdjęcie z prezentacji maskotek igrzysk - zająca, leoparda i niedźwiedzia polarnego:

19:17 Thomas Bach, szef MKOl-u: "Witam na 22. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich!"

19:16 Na Stadionie Olimpijskim podziękowania. Dmitrij Czernyszenko podziękował m.in. Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu i wolontariuszom.

19:11 Dmitrij Czernyszenko, prezydent komitetu organizacyjnego igrzysk: "Witamy!"

19:03 Na arenie zobaczyliśmy też słynne moskiewskie kopuły Soboru Wasyla Błogosławionego:

18:55 Członkinią reprezentacji Tajlandii jest skrzypaczka i alpejka Vanessa Mae. W czasie defilady prezentowała się zachwycająco!

18:46 Ceremonię obserwuje rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew:

18:44 Na Stadionie Olimpijskim trwa widowisko, które - jak zapowiadał jego producent, dyrektor generalny rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1 Konstantin Ernst - ma być "wycieczką w głąb historii Rosji".

18:41 Zobaczcie, jak prezentowali się Amerykanie! Ubierająca telewizyjne gwiazdy stylistka Ola Witkowska, która specjalnie dla RMF 24 oceniła olimpijskie kolekcje reprezentacji, przyznała ekipie USA pierwsze miejsce - ex aequo z Polakami:-) Najmniej spodobały jej się stroje zaprojektowane dla Włochów przez Giorgio Armaniego [PRZECZYTAJ].

18:33 Zobaczcie galerię zdjęć z defilady! Będziemy uzupełniać ją w miarę nadsyłania zdjęć przez agencje fotograficzne:

18:30 I jeszcze jedno zdjęcie z przemarszu Polaków:

18:28 Na Stadionie Olimpijskim pojawiły się oficjalne maskotki igrzysk:-)

18:26 Wszystkie reprezentacje są już na Stadionie Olimpijskim.

18:25 A to nieliczna ekipa z Kajmanów:

18:23 Tak maszerowali biało-czerwoni!

18:11 Zobaczcie galerię zdjęć z widowiska, które rozpoczęło ceremonię otwarcia igrzysk:18:04 BIAŁO-CZERWONI JUŻ NA STADIONIE OLIMPIJSKIM!

18:01 Tak prezentowała się kolorowa ubrana ekipa Niemiec:

17:56 Tak reprezentacja Grecji wkroczyła na Stadion Olimpijski:

17:50 I jeszcze jedno ujęcie z widowiska, które rozpoczęło ceremonię otwarcia:

17:47 Warto zaznaczyć, że reprezentacje narodowe defilują w kolejności alfabetycznej - ale nie według alfabetu łacińskiego, a cyrylickiego.

17:45 Znaczący moment: na Stadion Olimpijski wkroczyła ekipa Gruzji.

17:43 Prezydent Rosji Władimir Putin i szef MKOl Thomas Bach:

17:38 Agencje fotograficzne publikują pierwsze zdjęcia z ceremonii otwarcia:

17:36 "Protokół określa, że jako pierwsi idą Grecy. Natomiast później przedstawiciele poszczególnych państw maszerują w kolejności alfabetycznej" - wyjaśniała w rozmowie z RMF FM prof. Halina Zdebska [PRZECZYTAJ WYWIAD!].

17:33 Na arenę wkracza olimpijska reprezentacja Grecji! Tradycyjnie Grecy są pierwszą ekipą maszerującą w uroczystej defiladzie.

17:29 Fajerwerki nad Stadionem Olimpijskim Fiszt na rozpoczęcie ceremonii:

17:26 Chór wykonuje hymn Rosji.

17:24 Na scenę wkroczyli prezydent Rosji Władimir Putin i szef MKOl Thomas Bach.

17:19 Na początek ceremonii - porwana przez latawiec dziewczynka w białej sukience i błyszczący księżyc w nowiu:

17:14 STARTUJEMY!

17:09 Na kilka minut przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia igrzysk proponujemy Wam zabawę w typowanie! Ile medali zdobędą w Soczi polscy sportowcy?

17:01 W Białce tatrzańskiej działa Olimpijskie Studio RMF FM i TVP Info. Nasz reporter Maciej Pałahicki zapytał miejscowych górali, za kogo będą najmocniej trzymać kciuki.

Będziemy kibicować przede wszystkim Kamilowi, bo on przecie jest nas chłopak. Zresztą wsyćka skocki praktycnie to są gorale. Justynka przecie tez prawie ze góralka, no bo to z Kasinki, to jest nie tak daleko od nas - podkreślał rozmówca naszego reportera. Górale będą kibicować, oprócz tego goście, co już przyjechali do Białki. Jest ich kilka tysięcy i też będą kibicować mocno za nasymi - dodawał ktoś inny.

16:53 Wciąż nie wiadomo, kto dostąpi zaszczytu zapalenia znicza olimpijskiego. Media sugerują, że może to być któryś z najwybitniejszych radzieckich olimpijczyków. Najczęściej wymieniają łyżwiarkę figurową Irinę Rodninę i hokeistów - Władisława Tretjaka i Wiaczesława Fetisowa.

O symbolice olimpijskiego znicza czy kółek w olimpijskiej fladze, a także... spóźnieniu Polaków na pierwsze w historii zimowe igrzyska przeczytacie w naszym tekście "ABC idei olimpijskiej. Czyli jak to się zaczęło i dokąd zmierza".

16:49 Agenci FBI, ochrona Departamentu Stanu i dwa okręty wojenne na Morzu Czarnym czuwać będą nad bezpieczeństwem Amerykanów w Soczi - donosi waszyngtoński korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, amerykańską ekipę, liczącą w sumie pół tysiąca ludzi, zabezpieczy być może taka sama liczba agentów.

Wszystko w związku z zagrożeniem terrorystycznym i informacjami, że rosyjskie służby wciąż poszukują osoby podejrzanej o terroryzm, która może przebywać w pobliżu Soczi. Zalecono, by poza arenami sportowymi zawodnicy z USA nie nosili olimpijskich uniformów, a kibice nie eksponowali amerykańskich flag.

16:39 Widok na Park Olimpijski na krótko przed ceremonią otwarcia:

16:33 Zobaczcie film, zamieszczony w serwisie YouTube, na którym widać próbę pokazu sztucznych ogni, który ma uświetnić ceremonię otwarcia! O innych szczegółach uroczystości przeczytacie w tym tekście.

16:26 Zanim oficjalnie rozpoczną się olimpijskie zmagania, poznajcie garść statystyk. Niektóre liczby mogą zadziwiać! W Soczi wystartuje 2900 sportowców z 85 krajów świata. Dla nich i dla paraolimpijczyków przygotowano 1300 medali, na których wybicie przeznaczono dwie tony srebra, 700 kg brązu oraz trzy kg złota. Z tekstu "Soczi 2014. Igrzyska w liczbach" dowiecie się również m.in., ile kosztowały najdroższy i najtańszy bilet na olimpijskie arenie albo... ile kilogramów boczku przygotowali dla gości gospodarze Domu Austriackiego. Polecamy!

16:14 Do rozpoczęcia ceremonii otwarcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich została dokładnie godzina. Uroczystość rozpocznie się bowiem o 20:14 czasu moskiewskiego (17:14 czasu polskiego), co jest oczywiście nawiązaniem do roku organizacji igrzysk.