Bez medalu mistrzostw świata na swoim koronnym dystansie 500 m kończy sezon Natalia Maliszewska. Nasza mistrzyni Europy i triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pożegnała się z rywalizacją już w ćwierćfinale trwających w Sofii MŚ w short tracku: w swoim biegu zajęła trzecie miejsce, a w ostatecznym rozrachunku uplasowała się na 11. pozycji. Triumfowała Holenderka Lara van Ruijve.

Odpadnięcie Maliszewskiej z rywalizacji w ćwierćfinale było wielką niespodzianką: na ostatnie i najważniejsze w sezonie zawody 23-letnia Polka jechała bowiem w roli faworytki.

Przed rokiem łyżwiarka Juvenii Białystok zdobyła na dystansie 500 m srebro MŚ, przegrywając w Montrealu tylko z reprezentantką Korei Południowej Choi Ming Yeong. Był to pierwszy medal w historii startów biało-czerwonych w imprezie tej rangi.

W tym sezonie Maliszewska spisywała się na koronnym dystansie rewelacyjnie. Odniosła dwa zwycięstwa w cyklu Pucharu Świata: w Calgary i Salt Lake City, drugie miejsce zajęła w Turynie, a trzecie w Ałmatach i Dreźnie. Co więcej: triumfowała w klasyfikacji generalnej PŚ na 500 m, czego nie dokonał wcześniej na krótkim torze żaden reprezentant Polski!

Medalowe apetyty kibiców przed MŚ w Sofii były więc duże. Niestety 23-latka pożegnała się ze zmaganiami już w ćwierćfinale.

Z każdego z czterech biegów awans wywalczyły dwie łyżwiarki, a kolejne dwie - z najlepszymi czasami na trzecich pozycjach - zakwalifikowały się jako tzw. lucky loosers.

Maliszewska uzyskała czas 43,776 i zajęła w swoim biegu ćwierćfinałowym trzecią pozycję - za Brytyjką Elise Christie (43,638) i Holenderką Suzanne Schulting (43,700).

Nie zdołała również awansować jako jedna z dwóch zawodniczek z trzecich miejsc: udało się to Holenderce Rianne de Vries (43,546) i Chince Zang Yize (43,627).

Ostatecznie po złoto na dystansie 500 m sięgnęła Holenderka Lara van Ruijven (43,267), ze srebra cieszy się Chinka Fan Kexin (43,427), a z brązem wróci do domu Holenderka Suzanne Schulting (43,518).

Wśród mężczyzn na dystansie 500 m triumfował Koreańczyk Hwang Dae Heon (42,490), który wyprzedził Chińczyków Wu Dajinga (42,725) i Rena Ziweia (42,888).

Na dystansie 1500 m złote krążki MŚ w Sofii wywalczyli natomiast Koreanka Choi Min Jeong i jej rodak Lim Hyo Jun.

Jeśli chodzi o polską ekipę - oprócz Natalii Maliszewskiej w imprezie w Sofii wystartowali jeszcze Nikola Mazur i Mateusz Krzemiński - niestety bez powodzenia.