Kamil Stoch, który w poniedziałkowych kwalifikacjach na Lysgardsbakken w norweskim Lillehammer zdeklasował rywali uzyskując odległość 139,5 m, będzie dzisiaj głównym kandydatem do zwycięstwa w drugim indywidualnym konkursie cyklu Raw Air. Drugi w kwalifikacjach Dawid Kubacki wylądował o 8 m bliżej, a trzeci Norweg Robert Johansson o 8,5 m bliżej.

Stoch po niedzielnej "przygodzie" w Oslo, gdzie w drugiej serii trafił na najgorsze warunki wietrzne i mimo prowadzenia na półmetku zawodów ostatecznie uplasował się na szóstej pozycji, na olimpijskiej skoczni w Lillehammer zaprezentował w poniedziałek formę godną mistrza. Tym razem miał warunki wietrzne zbliżone do rywali, więc żadnej niespodzianki nie było: skoczył zdecydowanie najdalej i powiększył swoją przewagę nad drugim w klasyfikacji Raw Air Johanssonem do 23,5 pkt.

Do klasyfikacji generalnej turnieju pod uwagę brane są noty zawodników uzyskane w czterech konkursach indywidualnych i dwóch drużynowych oraz w czterech seriach kwalifikacyjnych.

Obecnie, po poniedziałkowych kwalifikacjach, w Raw Air prowadzi Stoch, który ma na koncie 835,1 pkt. Drugi jest Johansson z dorobkiem 811,6 pkt, a trzeci - jego rodak Johann Andre Forfang, który zebrał dotąd 787,5 pkt. Na 7. pozycji, z 73 pkt straty do lidera, plasuje się Dawid Kubacki.

Zwycięzca Raw Air zainkasuje 60 tysięcy euro. Nie otrzyma natomiast dodatkowych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Premia za drugie miejsce w turnieju wyniesie 30 tysięcy euro, a za trzecie 10 tysięcy.


(e)